Av Sezonunun Bitimine 15 Gün Kala “İptal” Kararı

Avcılık adı altında yaban hayatını katliam sezonunun bitimine 15 gün kala, hayvan hakları örgütlerinin yaban keçisi av turizmi ihalesine karşı açtığı davada karar çıktı. Hayvan hakları örgütleri bu süreçte pek çok hayvanın katledilmiş olacağına dikkat çekti.

Hayvan hakları örgütlerinin yaban keçisi av turizmi ihalesine karşı açtıkları davada mahkeme, av sezonunun bitimine 15 gün kala iptal kararı verdi. Dernekler, geç gelen kararı eleştirerek, süreç içerisinde pek çok hayvanın katledilmiş olabileceğine dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Adana, Hatay, Niğde, Kayseri ve Mersin illerini kapsayan yaban keçisi av turizmi ihalesine karşı Vegan Derneği Türkiye (TVD) ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği tarafından, Hayvanlara Adalet Derneği’nin (HAD) desteğiyle açılan davada, Adana 2. İdare Mahkemesi, ihalenin “hukuka aykırı” olduğuna karar vererek altı ay sonra avı iptal etti.

Hayvan hakları örgütleri ise mahkemenin 6 ay sonra gelen kararını geç kalındığını belirterek eleştirdi. Dernekler yaptıkları ortak açıklamayla, kararın av sezonu bitimine 15 gün kala verildiğini kaydederek, bu süreçte tüm yaban keçilerinin avcılar ve av şirketleri tarafından öldürülmüş olabileceğini vurguladı. Dernekler, karar gelene kadar kaç yaban keçisinin avcılar ve av şirketlerince öldürüldüğüne ilişkin Tarım Bakanlığı’na yaptıkları bilgi edinme başvurusuna ise hiç yanıt gelmediğine dikkat çekti.

Açıklama şöyle devam etti: “Adana 2. İdare Mahkemesi’nin aylar sonra verdiği karar, adaletin kaybettiğinin kanıtıdır. Vegan Derneği Türkiye ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği olarak davayı kazanmış olabiliriz ama hayvanları kaybettik. Yaban keçileri yaşamlarını kaybetti. Bu kaybın telafisi yok.”


Kaynak