Ayten Kordu’dan Pertekliler İçin Soru Önergesi

HEDEP Dersim milletvekili Ayten Kordu, İç İşleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın cevaplaması için soru önergesi verdi.

HEDEP Dersim milletvekili Ayten Kordu, İç İşleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın cevaplaması için soru önergesi verdi.

Sadece seçim dönemlerinde hatırlanan ve seçim vaadine dönüşen Pertek köprüsü ve Pertek köy yolları neden yapılmıyor?” diyen Kordu’nun soru önergesinde “Pertekliler, köprü ve köy yollarının yapılmasını bekliyor.” denildi.

“Dersimliler Izdırap Çekmektedir”

Dersimlilerin ızdırap çektiğini dile getiren Kordu’nun soru önergesi şöyle: “Dersim’de birçok köy ve özellikle yol, su ve alt yapı sorunlarının yıllardır çözülmemesinden dolayı ızdırap çekmektedir. Yerel ve merkezi yetkililer ivedilikler Dersim’de kangren haline gelmiş köylerdeki yol, su, kanalizasyon gibi temel alt yapı sorunlarını çözmeye yönelik adımlar atmalıdır. Köy sakinleri de haklı olarak söz konusu yapısal sorunlarının bir an önce çözülmesini talep etmektedir.

Dersim ili Pertek ilçesine bağlı yol, su, elektrik ve alt yapı sorunları olan ve öncelikli olarak ele alınması gereken köylerden bazıları aşağıda belirtilmektedir.

1- Pertek ilçesine bağlı Paşwank (Pınarlar), Tanz (Tozkoparan), Ballışer (Beydamı), Ağmezra (Koçpınar), Xarsik (Biçmekaya), Karagüney (Dolamaç), Misadariç (Arpalı), Sumak, Kave (Kolonkaya), Mercimek, Poxters (Elmakaşı), Kacarlar, Kazılı, Xermikeğ (Dere), Ulupar, Erindek (Yamaç Oba), Bakırlı, Desiman (Ardıç), Avşeker (Akdemir), Kurmeş (Aşağı Gülbahçe) ve Xorîk (Yukarı Yakabaşı) köylerinin yol, menfez, bariyer, su, elektrik, kanalizasyon ve sulama göletleri gibi temel alt yapı sorunlarının çözülmesine dair bir planlamanız var mı? Varsa bu planlamayı ilgili köy sakinleri ve kamuoyuyla ne zaman paylaşacaksınız?

2- Yol ve alt yap sorunlarının çözülmesine dair kurumunuzda başvurusu bulunan Pertek ilçesine bağlı köy sayısı kaçtır?

3- Pertek ilçesine bağlı köylerden alt yapı, su ve yolları tamamen yapılmış köy sayısı kaçtır?

4- Elazığ-Pertek arasına köprü yapılması için İl Özel Daire Müdürlüğü’nün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı nezdinden biri girişimi var mıdır?

https://x.com/_AytenKordu/status/1716451627924648028?s=20