Çanakkale’de Orman Yangını: Yerleşim Yerleri Boşaltılıyor

Çanakkale’de çıkan ormanı yangını büyüyor. Yangın nedeniyle dokuz yerleşim yeri tahliye edilirken, bir askeriye ile bir üniversite yerleşkesi de boşaltılıyor. Devlet hastanesi de tehdit altında. Gemi geçişlerine kapatılan Çanakkale Boğazı’nda ise gemi trafiğinin yeniden başlayacağı duyuruldu.

Çanakkale’de merkeze bağlı Kayadere köyü yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Durumun bildirilmesinin ardından Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Olay yerine jandarma ekipleri de geldi. Ekipler, rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevleri kontrol altına almak için havadan ve karadan çalışma başlattı. Bazı hayvanların yangından etkilendiği bölgede, Kayadere köyünden vatandaşların tahliyesi için jandarma ekipleri gözetiminde çalışma yürütüldü. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, güvenli alanlara alındı.

BOĞAZ GEMİ TRAFİĞİNE KAPATILDI: SAAT 21:30’DA BAŞLAYACAK

Yangın Çanakkale Boğazı’ndaki gemi trafiği kuzey-güney yönünde kapatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı gemi trafiğinin saat 21.30’da başlayacağını duyurdu.

NENE HATUN GEMİSİ MÜDAHALE İÇİN YOLA ÇIKTI 

Nene Hatun gemisi, Çanakkale’deki yangına müdahale için yola çıktı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi’nin Çanakkale Kepez bölgesindeki yangına müdahale için bölgeye hareket ettiğini duyurdu.

Yangın nedeniyle Kayadere, Ulupınar ve Belen köyleri ile Damyeri mevkisinin tedbir amaçlı boşaltılmasının ardından Yağcılar, Aşağıokçular, Kalabaklı, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerinin de tahliye edilmesine karar verildi. Çanakkale Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Kayadere köyü civarında çıkan orman yangınına 30 hava aracıyla müdahale edilmesine rağmen yangının rüzgarında etkisi ile büyüme eğilimi gösterdiği belirtildi.

Ayrıca, yangın nedeniyle Çanakkale Boğazı kuzey-güney gemi geçişlerine kapatılırken, Çanakkale Hava Radar Mevzi Komutanlığı ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi de boşaltılıyor.

Dumandan etkilenen yaşlı ve hasta çok sayıda kişinin çevre hastanelerde tedavi altına alındığı öğrenildi.

Ekipler, rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevleri kontrol altına almak için havadan ve karadan çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan yangın 18 Mart Üniversitesi ve Devlet Hastanesi kampüslerine yaklaştı. TELE1’e konuşan CHP Çanakkale İl Başkanı Doğan Ateş, hastanenin tahliyesi için hazırlıkların yapıldığını bildirdi.

Kaynak