Coca Cola’nın Gerçek Sahibi ve Gizli Formülü

Coca Cola’nın gerçek sahibi kim, gerçekte kimin? Yıllardır anlatılan gizli formül hikayesi gerçek mi?

Coca-Cola, dünyanın en tanınmış alkolsüz içecek markalarından biridir. Şirketin ana merkezi ABD’nin Georgia eyaletinin Atlanta kentindedir. Habere göre, Coca-Cola’nın yaratıcısı John S. Pemberton, 1886 yılında ilk formülünü geliştirmiştir. Pemberton, Amerikan İç Savaşı’nda albay olarak görev yapmış ve yaralandıktan sonra morfin bağımlısı olmuştu. İlk olarak kokainli şarap yapmaya karar verdi fakat Atlanta’da alkol ve kokain kullanımına getirilen yasaklar nedeniyle bu işten vazgeçmek zorunda kaldı. Daha sonra alkolsüz bir şurup hazırlayarak Coca-Cola’nın temellerini atmıştır. Şirketin hisseleri New York Borsası’nda KO sembolü ile işlem görmektedir. Coca-Cola’nın formülü ise ticari bir sır olarak saklanmaktadır.

Coca-Cola’nın Yaratıcısı: John S. Pemberton

John S. Pemberton, Coca-Cola’nın ilk formülünü geliştiren kimyager ve eczacıydı. İlk olarak kokainli şarap yapmaya karar vermiş, fakat yasaklar nedeniyle bu işten vazgeçmişti. Daha sonra alkolsüz bir şurup hazırlayarak Coca-Cola’nın temellerini atmıştır.

Coca-Cola’nın Sahipliği ve Yönetimi

Coca-Cola’nın sahipliği ve yönetimi konusunda çok sayıda anlaşmazlık ve çekişme yaşanmıştır. Şirketin resmi hissedarları arasında John’un oğlu Charley Pemberton, Woolfolk Walker, kız kardeşi Margaret Dozier ve Fulton County mahkemesinin kararıyla Asa Griggs Candler bulunmaktadır.

Coca-Cola’nın Gizli Formülü

Coca-Cola’nın gizli formülü, yaratıcısı Pemberton tarafından her zaman saklı tutulmuş bir sırdır. Bu formül, Atlanta’nın merkezindeki SunTrust Bankası’nda korunmaktadır ve şirket, bu sırrın korunması için bankaya her yıl 48.3 milyon dolar ödemektedir.

Coca-Cola’nın tarihçesi, sahipliği ve gizli formülü hakkında detaylı bir inceleme yapılmıştır. Şirketin yaratıcısı John S. Pemberton, ilk formülü geliştiren kimyager ve eczacıdır. Coca-Cola’nın sahipliği ve yönetimi konusunda çok sayıda anlaşmazlık ve çekişme yaşanmıştır. Coca-Cola’nın gizli formülü ise ticari bir sır olarak saklanmaktadır.