Dersim’de Aç Ayılar Köylere İndi, Keçileri Telef Etti

Dersim'in Nazımiye ilçesi başta olmak üzere bazı köylerinde artan boz ayı saldırıları, bölge halkının endişesini artırıyor. Aç kalan ayılar, köy ve ilçe merkezlerine inerek hayvanlara saldırıyor.

Dersim’in Nazımiye ilçesi başta olmak üzere bazı köylerinde artan boz ayı saldırıları, bölge halkının endişesini artırıyor. Aç kalan ayılar, köy ve ilçe merkezlerine inerek hayvanlara saldırıyor.

Nazımiye ilçesine bağlı köylere inmeye başlayan ayıların, Dağdeviren ailesinin küçükbaş hayvanlarını hedef aldığı belirtildi. Geceleyin gerçekleşen bu trajik olayda 3 hayvanını kaybeden aile, 6 hayvanının da kaybolduğunu ve bu durumun yaşadıkları ekonomik zorlukları derinleştirdiğini belirtti. Ailenin ve komşularının ayı tehlikesi nedeniyle endişeli olduğu gözlenirken, yetkililerden destek talepleri de gecikmedi. Dağdeviren ailesi, hem maddi zararlarının tazmin edilmesini hem de ayıların yerleşim alanlarından uzaklaştırılmasını talep ediyor.

Ancak bu olay, Dersim’de yaşanan tek vaka değil. İlçeye bağlı Geriş, Sapköy ve Güzelpınar köylerinde de benzer şekilde ayı saldırıları yaşandığı bilgisine ulaşıldı. Köylüler, sürülerini korumak adına çeşitli önlemler almaya çalışsalar da, doğanın bu güçlü yırtıcısı karşısında çoğu zaman çaresiz kaldıklarını ifade ediyorlar.

Bu olaylar, hem bölge halkının güvenliği hem de boz ayılarının korunması adına ciddi önlemlerin alınması gerektiğini gözler önüne seriyor. Uzmanlar, bu tür olayların önüne geçebilmek için bölgede boz ayılar için doğal yaşam alanlarının korunmasını ve geliştirilmesini öneriyor. Böylece hem bölge halkının güvende olacağı, hem de ayıların doğal yaşam alanlarına geri dönebileceği umuluyor.

Kaynak