“Dersim’de Asimilasyon Politikası Devam Ediyor”

Munzur Üniversitesi kampüsüne Tunceli Müftülüğünün girişimleriyle “Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi” açıldı. Tunceli Müftüsü Şevket Dilmaç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Dersim’deki Munzur Üniversitesi’nde Diyanet’e bağlı “Hz. Ali Gençlik Merkezi” açıldığını duyurdu.

“ASİMİLASYON VE YOZLAŞTIRMA KURUMU”

Konuya ilişkin açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi Dersim Milletvekili Alican Önlü, “Kurulduğu günden bu yana eğitim merkezi olarak değil de asimilasyon ve yozlaştırma kurumu olarak faaliyet yürüten; tarikatlarla, cemaat kadrolaşmalarıyla stratejik bir konuma sahip olan Munzur Üniversitesi kampüsüne bu kez de Tunceli Müftülüğünün girişimleriyle “Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi” açıldı. Tunceli Müftüsünün sosyal medya paylaşımlarından anlaşılacağı gibi yakın zamanda Hz. Fatıma Gençlik Merkezi ve Ehl-i Beyt Kur’an Kursunun da açılacağı ifade edilmektedir” dedi.

“MÜFTÜ, SARAY REJİMİ MİSYONERLİĞİNE SOYUNMAKTADIR”

Başta Munzur Üniversitesi olmak üzere Dersim’de bulunan devlet kurumları asimilasyon ve yıkım politikalarının yürütücüsü konumunda olduğunun altını çizen Önlü, “Nasıl ki Diyanet üzerinden Alevi toplumu asimile edilmek isteniyorsa Tunceli Müftülüğü üzerinden de Raye Haq inancı özünden v kimliğinden koparılmak istenmektedir. Nasıl ki Tunceli Valisi mülki idari amir gibi değil de Saray iktidarının Dersim’deki il başkanı gibi hareket ediyorsa Tunceli Müftüsü de saray rejiminin misyonerliğine soyunmaktadır” ifadelerini kullandı.

“BAŞARIYA ULAŞAMAYACAKTIR”

“Dersim Raye Haq inancı ve kültürü üzerinde bu denli pervasızca yürütülen asimilasyon ve yıkım projelerini, inanç yerlerimizin restorasyon adı altında özünden koparanları, cemevlerini siyasi emellerine alet edenleri lanetliyoruz. Stratejik ve sistematik olarak 100 yıldır Dersim’in kadim inancını, dilini ve kültürünü yok sayan, inkâr ve asimile etmeye çalışan; barajlarla, kalekollarla, maden ocaklarıyla ve av turizmiyle doğasına ve canlılarına karşı yürütülen bu projeler geçmişte olduğu gibi bugün de başarıya ulaşamayacaktır.”

Kaynak: Gazete Perperik