Dersim’de Köylülere “Doğa Talanına Karşı Çıkın” Çağrısı

Dersim’de çevre örgütleri, maden, baraj, avcılık ve HES’lerle yapılmaya çalışılan çevre talanına karşı Çemişgezek köylerine giderek halka duyarlılık çağrısında bulundu.

Dersim’de Munzur Çevre Derneği’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda çevre örgütü ile avukat Barış Yıldırım, Çemişgezek ilçesine bağlı Paşacık ve Ekirek köylerine giderek, sulama göletleri ve maden ocaklarına karşı köylüleri bilgilendirdi. “Dersim’de Maden şirketlerinin talanına, rant projelerine, orman yangınlarına ve avcılık adı altında süren katliama karşı birleşiyor. Mücadele ediyoruz” yazılı bildirileri köylülere dağıtan çevreciler, halkı yapılmak istenen projelere ilişkin bilgilendirdi.

Mücadele Vurgusu

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre; Paşacık köy meydanında halk ile bir araya gelen çevreciler, basın açıklaması gerçekleştirdi. Yaşam alanlarını tahrip eden her türlü çevre katliamına karşı mücadele edeceklerini söyleyen Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Ali Yıldız, “Her şeye rağmen biz kurumlar olarak köylülerimizin yaşam alanlarına yönelik mücadelemizi büyüteceğiz” diye belirtti.

Hukuk Boyutu

Paşacık bölgesinde “Çemişgezek Sulama Göleti” adı altında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmek istenen sulama göletinin hukuki bir yanının olmadığına dikkat çeken avukat Barış Yıldırım ise, “Yapılmak istenen proje yasadışı, hukuka aykırı bir proje. Nedeni ise ilimizin de bir çevre düzeni planı var. Çevre planı düzenine göre Paşacık köyü tarım alanı olarak ayrılmış. Buradaki tarım alanlarının sular altında bırakılmak istenmesi ekonomik olarak koyun yıkımına sebebiyet verecektir” diye konuştu.