Dersim’de Mezarlık Korkulukları Çalınıyor

Dersim’de köylerde mezarlığa giren hırsızlar, mezarlığın duvarlarını çevreleyen tonlarca ağırlıktaki demir korkulukları yerinden sökerek çaldı. Hırsızlar, bir de bu yetmezmiş gibi çok sayıda mezara zarar verdi.

Dersim Haber‘de Ali Haydar Gözlü’nün haberine göre, Dersim’de köylerde son dönemde mezarlık etrafındaki demir korkuluklar ve bahçelerde kullanılan demir kazıkları çalınıyor. Dersim merkeze bağlı köylerde yaşanan bu olayın ilk olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, Valilik ve Emniyet Müdürlüğü’nün kontrol noktalarında gerekli önlemleri almasını istiyor.

Dersim’de mezarlıklara yönelik bu hırsızlık olayının kendilerini üzdüğünü ifade eden Mazlum Büyüktaş, “Birkaç köylüden duyduğumuza göre sayılarını ve nasıl bir çete olduklarını bilmiyoruz ama mezar etrafındaki 10 Bin TL değerindeki mezar korkuluklarını söküp satmışlar. Bizim toplum genelde ölülere ve mezarlara saygılıdır. Buradaki insanların bunu yapacağını sanmıyoruz ama yine de bir ihtimaldir. Buradan Tunceli Emniyet Müdürlüğü ve Valiliğine sesleniyoruz bütün kontrol noktalarında bütün pikapları ve hurdacıları arasınlar, mezar korkulukları kimde varsa çalmışlardır. Bütün demircilere de sesleniyorum bu hırsızlar eğer kendilerine gelirlerse ihbar etsinler, yazık günah insanlar gurbetten gelip mezarlarını yapıyorlar ama bunlar gelip söküp satıyorlar” dedi.