Dersim’de Sahte Bal Krizi

Akşam saatlerinde 25 plakalı içi bal dolu bir kamyon Cumhuriyet Caddesi üzerinde görüntülendi. Dersim Arıcılar Birliği Başkanı Kazım Doğan duruma tepki gösterirken, kamyona emniyet tarafından el konuldu.

Piyasada 120 TL’ye bal satan sahte bal tacirleri Dersim’e de girdi. Akşam saatlerinde 25 plakalı içi bal dolu bir kamyon Merkez Moğultay Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde görüntülendi. Kamyonun fotoğrafını çeken arıcılar sosyal medyada bu duruma tepki gösterdi. Dersim’in gerçek ve orijinal balıyla hiç bir alakası olmayan bu ucuz balın esnaf tarafından satın alınmasına ise tepkiler çığ gibi büyüyor. 

Balın Kaynağı Belli Değil

Yeni Dersim’in aktardığı bilgiye göre Dersim Arıcılar Birliği Başkanı Kazım Doğan, “İlimizde bugün akşam üzeri yaşadığımız bir gelişme oldu. Arıcılarımız 25 plakalı bir kamyonun esnafa bal verdiğini bildirdi. Bu ballar il dışından getiriliyor ve ilimizin ballarıymış gibi satışa sunuluyor. 90-100 TL’ye satılan balladır. Bu balların analizi yapılmış mıdır, kaynağı belli midir, bilmiyoruz. Üreticilerimiz şuan bu durumdan oldukça rahatsız. İlimizdeki esnafın balı nereden aldığını bilmiyoruz. Bu konuda insanlarımızı yanıltmayalım. Biz gerekli mercilere bu durumu bildirdik ve işlem yapılmasını talep ettik” dedi.

Kamyona El Konuldu

Öte yandan Tunceli İl Tarım Müdürlüğü ve Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri söz konusu kamyona el koyarak inceleme altına aldı. Dersim Arıcılar Birliği Başkanı Kazım Doğan ise duyarlılık gösteren kurumlara teşekkür etti.