Döviz Durdurulamıyor: Dolar ve Euro Uçtu

Dolar ve euroda yaşanan hareketlilik devam ediyor. Dolar 28 liranın üzerine çıkarken euroda da yükseliş sürüyor.

28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından dolar ve eurodaki artış hızlandı. Seçimlerden önce 19 lira bandında olan dolar kuru seçimlerden sonra rekor üstüne rekor kırdı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) arka arkaya faiz artırımları da dolar ve euronun ateşini söndürmeye yetmedi.Dolar kuru, rekor kırdığı haftanın son gününe 28,04 liradan başladı. Euro kuru ise 29,69 liradan işlem görüyor.

Tele1’in haberine göre, Dolar/TL, 14 Mayıs seçimlerinden önce 19,57, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun yapıldığı 28 Mayıs’tan önce ise 19,97 seviyesindeydi. Euro ise 28 Mayıs’ta 21,37 TL’den işlem görüyordu.

“Makro Finansal İstikrarı Önceliklendireceğiz”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Mayıs seçimlerinden sonra yemin etmesinin ardından açıkladığı kabinede Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olduğunu duyurmuştu. Bakanlıktaki devir teslim töreninde konuşan Şimşek, “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz” demişti.

Faiz Arttırımları

TCMB, seçimlerden sonra 22 Haziran Perşembe günü yaptığı ilk toplantıda politika faizini 650 baz puan artırarak yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükseltmişti. Ancak faiz kararının açıklanmasının ardından döviz kurunda yükselme başlamıştı. 20 Temmuz Perşembe günü yapılan toplantıda da 250 baz puan artış yapılarak faiz yüzde 17,5’e çıkarılmıştı. 24 Ağustos Perşembe günü TCMB toplantısında ise politika faizi 750 baz puan daha artırılarak yüzde 25 seviyesine çıkarıldı. Son olarak 21 Eylül Perşembe günü dördüncü toplantıda da 500 baz puan yükseltilen politika faizi yüzde 30 seviyesine geldi.

AKP iktidarında verileri tartışmalı hale gelen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) da yıllık enflasyonu haziran ayında yüzde 38,21, temmuz ayında yüzde 47,83, ağustos ayında yüzde 58,94, eylül ayında ise yüzde 61,53 olarak duyurmuştu.