Uzaya Gitme Kriterleri Açıklandı

Uzay İstasyonu şartları açıklandı. Erdoğan’ın Uzay İstasyonu’na gönderilmesi sürecini başlatmasıyla Bakanlık ‘yolcunun’ kriterlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi sürecini başlatıyoruz” demesinin ardından Sanayi Bakanlığı da söz konusu ‘yolcunun’ kriterlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Milli Uzay Programımız çerçevesinde bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz. 45 yaşından genç vatandaşlarımız bu programa başvurabilecek” ifadelerini kullandı.

Açıklamada “Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi başlıyor. Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu projesi start aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olan 2023’te uzayda bir Türk olacak. Türk Uzay Yolcusu Uluslararası Uzay İstasyonu’na bilimsel araştırmalar için gönderilecek. Seçilecek 2 adaydan biri 10 gün süreyle istasyonda kalacak” bilgisi verildi.  

Kriterler Belirlendi

Açıklamada adaylarda aranacak genel şartlar şöyle sıralandı:

-23 Mayıs 1977’den sonra doğmuş olmak,

-Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak,

-Yükseköğretim Kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Fen Bilimleri/Temel Bilimler, Fen Bilimleri alanındaki Eğitim ve Tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak,

-Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak.

-Boy uzunluğu: 149,5-190,5 santimetre,

-Kilo: 43-110 kilogram.

Aday seçiminde bakılacak genel sağlık kriterlerinden bazıları şu şekilde:

-Her iki gözde doğal olarak veya gözlük/kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 görme keskinliğine sahip olmak,

-Renkli görme bozukluklarından herhangi birine sahip olmamak,

-Protez kullanmıyor olmak ve vücudunda platin/vida bulunmamak,

-Tüm eklemler için normal hareket açıklığına ve işlevselliğine sahip olmak,

-Kan basıncı/tansiyonu 155/95 altında olmak, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmamak,

-Panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uyuyamamazlık (insomnia) veya diğer ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak,

-Alkol, uyuşturucu/uyarıcı madde veya ilaç bağımlılığı yaşamamış olmak,

-Karanlık, yükseklik, hız, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/dar alan korkusu olmamak,

-Epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (felç) gibi sinir sistemi rahatsızlıkları yaşamamış olmak.

Başvurular en geç 23 Haziran 2022 tarihi saat 20:23’a kadar yapılabilecek.Mülakata çağrılacak adaylar, detaylı değerlendirme süreci sonrasında belirlenecek. Tüm bu aşamaların sonucunda seçilen 2 aday TUA veya TÜBİTAK 10 yıl bünyesinde istihdam edilecek. Süreçle ilgili tüm gelişme ve duyurular, uzaya.gov.tr adresinden yapılacak.