20.Munzur Kültür ve Doğa Festivali Programı Belli Oldu

81

Pandemi sebebiyle son iki yıldır gerçekleştirilemeyen ve bu yıl 20’ncisi yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı açıklandı.

Dersim’de yıllardır devam eden fakat pandemi ve yasaklar nedeniyle 2 yıldır gerçekleştirilemeyen, bu yıl 20.’si düzenlenecek olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı belli oldu.

Bu yıl “Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz” sloganı ile gerçekleşecek olan festival Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri ile Dersim Belediyesi işbirliğinde 21-22-23-24 Temmuz tarihleri arasında olacak.

Festival programını Dersim Belediyesi ve Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, belediyenin konferans salonunda kamuoyuna duyurdu.

Yapılan ortak açıklamada konuşan DEDEF Genel Başkanı Özcan Tacar, festivalin 22 yıl önce başladığını ve 2 yıl pandemi nedeniyle ara verildiğini hatırlatarak “22 yıl öncesinde olağanüstü hal (OHAL) koşullarında gerçekleştirilen doğa katliamlarına ve insansızlaştırmaya karşı yapılan Munzur Festivali, 22 yıldır kesintisiz devam ediyor” dedi.

Açıklamaların ardından festival programı paylaşıldı.

4 gün sürecek festival programının Dersim merkez programı şöyle:

20. MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ  (21-22-23-24 TEMMUZ 2022)

1. GÜN (21 Temmuz Perşembe)

Açılış programı: *Festival meşalesinin yakılması

Konuşmacılar: 

  • Belediye Başkanı
  • Dersim Belediyesi halk oyunları ekibi
  • Varvara – Sımsıme halk oyunu gösterisi

*Çevre iller ve ülkenin farklı yerlerinde doğayı korumak için mücadele eden platform temsilcileri Dersim halkı ile buluşacak. Seyit Rıza Meydanında açılan ekoloji stantları ziyaret edilecek.

Yer: Seyit Rıza Meydanı

Saat: 13.00-14:30

 “DÜNYA BİZİM EVİMİZ” TEMALI BELEDİYE ÇOCUK RESİM ATÖLYESİ SERGİSİ.

Yer: Yeraltı Çarşısı Üstü ve Belediye Önü

Saat: 15.00 – 23:00

DİNLETİ VE PANEL:

Müzik Dinletisi:

Grup SARYA

  • Geçmişten günümüze kadın mücadelesi; kazanımlar, perspektifler.

Yer: Sanat Sokağı

Başlama Saati: 16.00-Bitiş Saati: 19.30

Moderatör: Nilüfer AKTAĞ

Katılımcılar:

*Rümeysa ÇAMDERELİ –Havle Derneği

*Şükran DOĞAN-Emek Partisi

*Elif KARAKAYA- Yeni Demokrat Kadın

*Hülya OSMANAĞAOĞLU-Akademisyen

*Hacer ÖZDEMİR-Kadın Aktivist

KONSER:

Yer: Şehir Stadyumu

Başlama-Bitiş Saati: 19.30 – 24.00

Sunum: İlknur Demir, Cemal Taş

Açılış konuşmaları:

      Festival Tertip Komitesi adına konuşma.

Fatih Mehmet MAÇOĞLU – Belediye Başkanı

Özkan TACAR- Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

       Pervin BULDAN -HDP Eş Genel Başkanı

Program

  • Dersim Belediyesi Çocuk Korosu
  • Ozan Serdar(Zülfü Engin)
  • Revşan Çeliker Gürbüz
  • Grup Yorum
  • Grup İsyan Ateşi
  • Grup Vardiya

2.GÜN (22 Temmuz Cuma)

Ozanlarımızı Anıyoruz:

“Alaverdi, Gulızare, Sa Heyder, Sey Qaji, Sey Sılemanê Qurqurik, Sey Weliyê Kupıke, Sılo Qız, Wakıle, Wuşene Weliyê İmami, Zerifa”

            Moderatör: MESUT ÖZCAN

Katılımcılar :

  • Daimi Cengiz
  • Raber (İmam) Diler
  • Doğan Munzuroğlu(GİYİK)
  • Seyfettin Elaldı
  • Zeynep Kılıç
  • Sait Baksi

Yer: Sanat Sokağı

Başlama Saati: 13.00-Bitiş Saati: 16.00

PANEL:

-Eşitlik, Özgürlük ve Demokrasi Ekseninde Siyasal Durum ve Görevlerimiz.

Moderatör: Av. Kenan ÇETİN –Baro Başkanı

Katılımcılar:

Erdal ATAŞ-SMF Temsilcisi

Tayip TEMEL-HDP Van Milletvekili 

İskender BAYHAN-Emek Partisi MYK Üyesi

Ertan ÇITA-PARTİZAN Temsilcisi

Aysel TEKEREK-Türkiye Komünist Hareketi Genel Başkanı

Özlem GÜMÜŞTAŞ-Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı

Yer: Sanat Sokağı 

Başlama Saat: 16.30  -Bitiş Saati: 19.30 

MÜZİK DİNLETİSİ:

Sunum: Fethiye YILDIRIM

Yer: Seyit Rıza Meydanı

Saat: 19.30 – 23.30

  • Behzat Firik Kültür Merkezi Çocuk Korosu
  • Doğan Çelik
  • Hıdır Bakır
  • Şenol Akdağ  
  • Musa Baki
  • Ruken Yılmaz

BELGESEL GÖSTERİMİ:

“Üstü Altından Değerli”

Yapım-Yönetim: Gazeteci Hüseyin Yaşar Sezgin

Yer:  Yeraltı Çarşısı Üstü

Saat: 21.30-Bitiş: 22:30

3.GÜN (23 Temmuz Cumartesi)

Çocuk Etkinlikleri ve Atölyeler

( Yüz boyama, Müzik ,Resim )

Yer: Celal Doğan Parkı

Başlama Saati: 11:00 Bitiş Saati: 20:00

PANEL

Alevi İnancı Temelinde Eşit Yurttaşlık

Moderatör : Ekber KAYA

Katılımcılar:

Cuma ERÇE -Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı

Musa KULU-Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel Başkanı

Hüseyin MAT-Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı

Mustafa ASLAN-Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı

Celal FIRAT-Alevi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı

Erdal YILDIRIM-Araştırmacı Yazar

Yer: Sanat Sokağı

Başlama ve Bitiş Saati : 12.00 -15:00

PANEL-SÖYLEŞİ

Ber be ber Kılamê Kırmanciye (Kuşaktan Kuşağa Kültürümüz)  

Moderatör: Cemal TAŞ   

  • Qemero Areyiz
  • Delil Xıdır
  • Helin Erenler
  • Hasan Doğan
  • Yeter Öztan
  • Aydın Yağan
  • Sait Bakşi

Yer: Sanat Sokağı

      Saat: 15.30 – 18.00

*YOKSULLUĞA- YOZLAŞMAYA- ASİMİLASYONA- DOĞA KATLİAMLARINA KARŞI YÜRÜYÜŞ VE BASIN AÇIKLAMASI.

 * Sanat Sokağı’ndan- Ata Sokak- Nupelda Ayaz Güloğlu Caddesi- Cumhuriyet Caddesi- Behice Boran Caddesi- Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüş ve basın açıklaması.  *  ( Emek ve Demokrasi Platformu)

Toplanma Saati: 18.30  Bitiş Saati: 19:20

MÜZİK DİNLETİSİ:

Yer: Seyit Rıza Meydanı

Başlama –Bitiş Saati: 19.30- 23.30

Klamlar ve Deyişler

Kadim dillerin halk ezgileri – klamları ve deyişleri

  • Maviş GÜNEŞER
  • Zeynep KILIÇ
  • Ceren AYTAÇ
  • Sena Dersimi
  • Vardan Hovanissian
  • Anadolu Quarted eşliğinde Mehtap ARSLANARGUN

BELGESEL GÖSTERİMİ:

“Domane 38”  

Yapım-Yönetim: Gazeteci Ali Haydar Gözlü

Yer: Yeraltı Çarşısı Üstü (Moğultay Mahallesi)

Saat: 21.30 – 22.30

4. GÜN (24 Temmuz Pazar)

PANEL

İNSAN HAKLARI DEMOKRASİ VE HUKUK

Moderatör: Av. Fatma KALSEN

Katılımcılar:

Av.Nahit EREN –Diyarbakır Baro Başkanı

Av.İlke IŞIK 

Av. Gülizar TUNCER

Av.Naim EMİNOĞLU

Başlama-Bitiş Saati: 13.00- 15.00

Yer: Sanat Sokağı

EKOLOJİ PANELİ:

“MADENCİLİK YAĞMASINA KARŞI DAĞLARI,

TALANA KARŞI DOĞAYI ve YAŞAMI SAVUNUYORUZ.”

Dicle-Fırat havzasında maden projelerinin yarattığı tehlikeler.

Irmaklar zehir mi taşıyacak?

Moderatör : 

Av.Özgür Ulaş KAPLAN

Katılımcılar:

Sedat CEZAYİRLİOĞLU 

Özer AKDEMİR-EMEP Çevre Büro Üyesi

Hasan ŞEN- Munzur Koruma Kurulu

Cemil AKSU-Polen Ekoloji

Agit ÖZDEMİR-Mezopotamya Ekoloji Hareketi

Yer: Sanat Sokağı

Başlama ve Bitiş Saati: 16.00 – 18.00

KONSER

Yer: Şehir Stadyumu

Başlama Saati: 19.30-Bitiş Saati: 24.00

Konuşmalar:

  • Ercüment AKDENİZ -EMEP Genel Başkanı
  • Fatih Mehmet MAÇOĞLU -Belediye Başkanı

Program:

  • Dersim ve Fındıklı Belediyeleri Korolarının ortak dinletisi
  • Grup Gündoğarken
  • Haydar Bayar
  • Ayşe Tütüncü
  • Grup Munzur
  • Metin Kemal Kahraman
  • Mikail Aslan