Dersim’de Bir İlk; Briç Festivali

155

Dersim Belediyesi, Ataşehir Belediyesi ile Ataşehir Briç Derneği ortaklığıyla ilimizde düzenlenen 1. Munzur Briç Festivali bugün başladı.

Grand Şaroğlu otelde açılışı yapılan briç turnuvasına Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Belediye Başkanımız Ümüt Kaya katılım gösterdi.

Dört gün boyunca sürecek turnuvanın ilk günü 78 sporcunun katılımıyla “1. Hoşgeldin İkili” ile başladı. Turnuvanın son günü ise konuşma ve ödül töreni ile son bulacak.

Briç Oyunu Nedir?

Briç, oyun kartları ile yapılan taktiksel ve çözümsel düşünmeyi esas alan olimpik bir beyin sporudur. İngilizlerin whist isimli oyunundan evrimleşerek bugünkü haline gelmiştir.

Briç 4 kişinin bir masaya oturması ile oynanır. Ortaklar masada karşılıklı otururlar. Yarışmalarda oyuncular, North, South, East ve West olarak yönlerle tanımlanır. N-S ve E-W ortak olmuş olurlar. Bu oyunda kendi başınıza başarılı olmanız çok zordur. Ortağınızla birlikte başarılı olabilirsiniz.

Yandaki şekildeki bir briç masasının kuşbakışı görünümü bulunmaktadır. Masaya dört kişi, N-E-S-W yazan yerlere oturur. Oturduğu yönün adını alır ve oyunun kalan kısmında o adla anılır. Diyelim ki, E’ye oturdunuz artık siz East’sinizdir. Karşılıklı oturan N-S ve W-E ortaktırlar.

Briç bir zihin sporudur; 52 karttan oluşan bir deste oyun kağıdıyla (iskambil) oynanır. 52 kart 4 kişiye soldan ve birer birer olmak üzere dağıtılır. Oyun başlarken her oyuncunun elinde 13’er kart olur.

Oyuncuların amacı; Kozu belirleyen taraf olmaya çalışmak ve kozu kullanarak en az vaat ettiğimiz kadar löve almak, kozu belirleyen taraf olamadıysak, rakiplerin vaat ettikleri kadar löve almalarına engel olmaya çalışmaktır.