Ovacıklılar Derneği’nden Proje Hakkında Açıklama

6

Dersim Ovacıklılar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği, geçen yıl ihalesi yapılan Ovacık’taki arazinin yeniden ihaleye açılmasından ötürü açıklama yaptı. Öneminden ötürü açıklamanın tamamını yayınlıyoruz

“BASINA ve KAMUOYUNA

Değerli Dersim Halkı ve Dostları

Geçmişten günümüze süre gelen ve giderek adeta devletin değişmez bir politikası haline dönüşen dersimi haritadan silip yok etme amacı ne yazık ki günümüzde de ayni şekilde devam ediyor, bilindiği gibi öteden beridir dersim coğrafyası kapitalist sistemin hedefindedir. Ezelden bu yana coğrafyamız çeşitli biçimlerde hedef tahtasına koyularak doğamız tahrip edilmiştir, insanımız çeşitli biçimlerde saldırılara maruz kalmış baskı görmüş şiddet yaşamıştır, ardından da topraklarından zorla göç ettirilmiştir. Doğal ve “kutsal” alanlarımız tahrip edilmiştir. Dilimiz kültürümüz, asimile edilerek yok sayılmış imha inkar politikası uygulanmıştır. Öyle ki nüfusunun büyük oranı dersim topraklarını terk ederek göç etmiştir. Bugün adeta bir köy konumuna dönüştürülmüştür. Mevcut siyasal iktidar geçmişte yaşananları aratmaksızın aynı politikalarını bugün de devam ettirmiştir. Sistemin anti demokratik uygulamaları dersim halkını göçe zorlama amaçlıdır. Bunun bilincindeyiz. İnsanımızın topraklarında özgür bir şekilde insanca yaşamasına müdahale ederek baskı uygulanmaktadır. Ne yazık ki hala ormanlık alanlarımızı ateşe vererek doğamızı tahrip edip bölgeyi yaşanmaz bir hale getiriyorlar. Elimizdeki toprakları çeşitli ayak oyunlarıyla entrikalarla elimizden almaya çalışıyorlar. kutsalımız olan inanç merkezlerimize müdahale ediyorlar ve ilimizin demografik hepsini bozuyorlar. Dersimdeki önemli araziler üzerinde yeni yeni maden ocakları ihalesi yaparak işletmecilere veriyorlar. Vadilerimiz üzerinde baraj ve HES projeleri tasarlayarak yapmaya hedefliyorlar. Dersimi sular altında bırakarak insansızlaştırmaya çalışıyorlar. Yine aynı amaçla topraklarımızda altın arama bahanesiyle altın ayrıştırılmasında toprakta siyanür kullanılarak topraklarımızı zehirleyeceğini bile bile bunu kullanmayı düşünüyorlar. Bütün bunları dersim halkı yaşıyor ve görüyor. Dersim halkının önemli geçim kaynaklarından olan tarım arazilerine el konularak sermaye gruplarının hizmetine veriliyor, yeterince yoksul olan halkımız iyice yoksullaştırılarak yaşamları zora sokuluyor. Dostlar, ifade etmeye çalıştığımız meselenin özü bugün geldiğimiz aşamada daha net bir biçimde anlaşılmaktadır.
Geçtiğimiz yıl eylül, ekim aylarında ilçemiz ovacıkta en verimli topraklarından olan iki milyon metre kare arazi alanı bir şirkete 49 yıllığına kiraya verildi. Aynı şekilde bir çok arazi gizlice yine sermaye gruplarına verildi. Bütün bunlar gizlice yapıldı. Geçtiğimiz yıl
Ekim 2020 tarihinde Ovacık Pulur mahallesi Tunceli yolu üzerindeki 157.720 m2 arsa ihaleye çıkarılmıştı. Dernek olarak surece müdahale ederek ihaleye müdahil olmuştuk. Ancak irademizin dışında gelişen gelişmelerden kaynaklı yaşanan rekabet nedeniyle arsa gerçek değeri üzerinden değil yüksek rakamla bizde kalmıştı ve bedeli ödenemediğinden iptal edilmişti.

Değerli Dostlar Saygı değer Dersim halkı iptal edilen ihale yeniden satışa sunularak tekliflerin verilmesi süresi 29 eylül olarak belirlenmiştir. Ancak önceki dönem geçici teminat bedeli bu dönem için artırılarak bir milyona çıkarılmıştır. Amaç gerçek anlamda ihtiyaçlı olan ailelerin ihaleye katılımlarını engelleyip belirli sermaye gruplarına vererek ticaret alanı oluşturmaktır. Dernek olarak buna seyirci kalamayız ve kalmayacağız da, ihtiyaçlı ailelerimizin ortak kolektif hareket etmesini sağlayarak en uygun ekonomik koşullarla arsayı ticaret alanına dönüştürmeden gerçek anlamda ihtiyaçlı olan ailelere vermeyi planlamaktayız.

Halkımıza, dostlarımıza, yerel yöneticilerimize, demokratik kitle kurumlarımıza açıktan çağrımız var, gelin bu sosyal projede sizde yerinizi alın. Dayanışma ağını birlikte örelim. Gerçek anlamda hak sahiplerinin bu projeden yararlanmasını birlikte sağlayalım. Belirtmek isteriz ki en başta ovacık halkı olmak üzere ihtiyaçlı ailelerimize çağrımız var Eğer sizde buradan yer edinmek ve topraklarınıza geri dönmek istiyorsanız aşağıda irtibat telefonlarını verdiğimiz derneğimizin yönetim kurulu üyeleriyle irtibata geçerek projeye katılmak istediğinizi belirtmelisiniz . Unutmayınız ki bu proje üç beş kişinin menfaat ve çıkarını değil halkımızın çıkarını koruyan bir projedir. Amacımız arsa üzerinden bir inşaat sektörü oluşturmak değildir. Tam tersine tamamen kendi özgül koşullarına göre yapılandırmayı sağlamaktır. Bu yolla kısmen de olsa insanımızın topraklarına geri dönüşlerini sağlamaktır.

Dersim Ovacıklılar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu

İrtibat telefonlarımız:

0530 956 25 62
0532 626 15 58
0532 769 42 89
0532 738 38 34
0544 762 14 62
0535 473 94 26
0535 849 54 53