Tunceli Müzesi’ni Yaz Sezonunda Kaç Kişi Ziyaret Etti?

İçinde 2 bin civarında tarihi ve kültürel eserin sergilendiği söylenen Tunceli Müzesi’ni yaz turizm sezonunda ilgi gördü.

320

İçinde 2 bin civarında tarihi ve kültürel eserin sergilendiği söylenen Tunceli Müzesi’ni yaz turizm sezonunda ilgi gördü.

Dersim Merkez’de bulunan günümüzde müze, geçmişte Dersim Kışlası olarak biliniyordu. 2015 yılında restore edilme çalışmaları başlamış, Tunceli Müzesi olarak faaliyet göstermesine karar verilmişti. 

Dört blok halinde 5 bin 800 metrekare kapalı alandan oluşan kent müzesi, açıldığı 24 Aralık 2020’den bu yana ziyaretçilerini tarih ve kültür yolculuğuna çıkarıyor. Alevilik, etnografya ve arkeoloji bölümlerinin yanı sıra yazılı ve görsel alanların bulunduğu müzede, taş aletler, çömlekler, madenlerden yapılmış eserler, bal mumu heykelleri, koç ve at biçimli mezar taşları sergileniyor.

20 Bin Ziyaretçi

Müzeyi 1 Haziran ve 31 Ağustos tarihleri arasında 20 bin yerli ve yabancı turist gezdi. Yukarı Fırat Bölgesi’nde yer aldığını ve tarihte birçok medeniyet için geçiş bölgesi olduğunu ifade eden müze müdürü Kenan Öncel, “Tescilsiz olan kültür varlıklarının yer tespitini yaptık ve tescil çalışmalarını başlattık. Şu an ildeki tescilli kültür varlığı sayısı 150 civarında. Bunun dışında kazı çalışması, yüzey araştırmaları ve vatandaşların duyarlılığı sayesinde müzemizdeki eser sayısı da arttı.” dedi.

Kaynak