Hafta Başından Beri Zam Yağmuru

Halk ekonomik krizle mücadele etmeye devam ederken yeni hafta zamlarla başladı. Haftanın 3.gününe kadar birçok sektör zam yağmuruna uğradı.

Haftanın başlamasıyla ilk zam yağmuruna alkol sektörü uğradı.

-Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, Mey grubuna zam geldiğini açıkladı. Aybaş, “Mey zammı” diyerek sosyal medya hesabından listeyi paylaştı. Buna göre 70’lik Yeni Rakı, 249 TL’den 283 TL’ye çıktı. Yeni Seri rakı ise 319 TL oldu. 

-Daha sonrasında Çaykur yaptığı %43.71’lik zamın duyurusunu yaptı. Çaya ortalama yüzde 43.71 oranında zam yaptı. Yeni liste toptan satış yapan şirketlere gönderildi. Çaykur’un Haziran ayında çaya yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabileceği iddia ediliyor.

-Bir diğer zam ise tuza geldi. 2021’de 4 lira ila 5 lira 80 kuruş arasında değişen fiyatlarla raflarda yerini alan ürünün fiyatı iki katına çıktı. Zincir marketlerde yarım kilogramlık tuzun fiyatı 11 liraya dayandı.

-Günlük fiyatı değişen benzin ve motorin en çok zam yağmuruna tutulan oldu. Yılbaşından beri %217’lik zama uğrayan benzin, bu haftanın başlaması ile 1,68 TL, LPG ise 37 kuruş zam aldı.

-Bunların yanında şekere %20, kahveye %21, yumurtaya %10 mutfak tüpüne ise 10 TL zam geldi.