Madımak Anmasına Provakasyon Girişimi

Madımak Katliamı’nın 29. yılında binlerce yurttaşın katılımıyla Sivas’ta gerçekleşen anma töreninde provokasyon girişimi yaşandı. 

Sivas’ta Madımak Oteli’nde 29 yıl önce yaşanan katliamı lanetlemek ve hayatını kaybedenleri anmak için çok sayıda siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve halk Sivas’a geldi. Katliamın yaşandığı otelin önüne gitmek için toplananlar yürüyüş gerçekleştirdi.

Alanda Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı (PSAKD) Cuma Erçe‘nin konuşması sırasında bir provoke girişimi yaşandı. Bozkurt işareti yapan bir grup, alana doğru sloganlar attı.

Slogan Attılar

PSAKD Genel Başkanı Erçe yaptığı açıklamada, “Yönlendirilmiş bir grup orada toplandı. Bizim konuşmamız sırasında sloganlar attılar. Biz ciddiye almadık. Gecikmeli de olsa polis gitti o tarafa ancak geç gitti. Gençlerimizin o tarafa yönelmesine izin vermedik. Amacımız bir gerilim çıkartmak değil tam tersine kimseye zarar gelmeden anmamızı bitirmekti. Sivas halkına da çağrı yaptık. Bu ayıpla, bu suçla yüzleşmemiz gerekenin çağrısını yaptık” dedi.

PSKA Sivas Şube Başkanı Hidayet Yıldırım, bozkurt işareti yapıp slogan attıklarını fakat kimsenin gözaltına alınmadığını, sadece uzaklaştırıldığını iletti.

Kaynak