Mehmet Çetin ve Emirali Yağan Dersim’de Anılıyor

Dersim’de şair Mehmet Çetin ve Emirali Yağan bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Dersim Kültür ve Sanat Buluşması” etkinliğinde anıldı.

Dersimli şair Mehmet Çetin, 9 Kasım 2020’de, Emirali Yağan ise 9 Nisan 2022 yaşamını yitirdi. Doğdukları köye defnedilen şairleri anmak için düzenlenen Dersim Kültür ve Sanat Buluşması’nın bu yıl üçüncüsü yapılıyor. Etkinliğe şairlerin dostları, akademisyenler ve şairler katılacak.

Etkinliğin ilk gününde gerçekleştirilen mezar ziyareti sonrası Dersim merkezde Şaroğlu Otel’de Burhan Özkan ve Namık Kuyumcu, Mehmet Çetin ve Emirali Yağan’ın yaşamı, mücadele hayatı ve sanat anlayışı hakkında kısa bir söyleyişi gerçekleştirdi.

Etkinlik sırasıyla ekoloji, panel ve müzik dinletileri ile devam ediyor.

Etkinlik programı şöyle:

7 Kasım:

Emirali Yağan’ı Xeç köyünde ziyaret, sohbet, müzik ve şiir. Şaroğlu Otel’de “Sevinsin Hayat: Her Yerden Hiçbir Yere: Mehmet Çetin-Emirali Yağan”, “Ekoloji: Deneyimler, Olanaklar ve Dersim’e Öneriler”, “Halê Kırmanckî: Zonê Ma Se Beno”, “Cengiz Sinan Çelik Aramızda”, Gölge Öztürk ve Erdoğan Emir’den müzik dinletisi.

8 Kasım:

“Çocuklarla Kırmanckî”, “100. Yılında Cumhuriyet Tarihine Dersim’den Bakış”, “Şiirler ve Şairler” ve Yılmaz Çelik’ten müzik dinletisi.

9 Kasım:

Mehmet Çetin’i Kızık köyü Kurederşi mezrasında ziyaret, sohbet, müzik ve şiir.