Merdan Yanardağ Hakkında Tahliye Kararı

Merdan Yanardağ hakkında tahliye kararı verildi. Yanardağ, “örgüt propagandası” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tutuklu BirGün yazarı ve TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, bugün hakim kaşısına çıktı. Yanardağ’ın 2 yıl 6 ay hapsine hükmeden mahkeme heyeti, kararla birlikte Yanardağ’ın tahliyesine karar verdi.

BirGün’ün haberine göre, Yanardağ hakkında “suçu ve suçluyu övme” ile “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılan ve 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsi istenen davanın ilk duruşması, bugün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Adliye önündeki basın açıklamasının ardından saat 12.30’da başlayan duruşmaya, salonun küçük olması nedeniyle az sayıda kişi katılabildi. Çok sayıda gazeteci ve avukat salona giremedi. 

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülen duruşma öncesi, Yanardağ’a destek için, aralarında CHP Grup Başkanı Özgür Özel, CHP’li vekiller Aylin Nazlıaka, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Kani Beko ve Yüksel Mansur Kılıç ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP İstanbul İl Başkan adayı Özgür Çelik’in de olduğu çok sayıda siyasi parti temsilcisi, gazeteci ve yurttaş adliye binası önünde bir araya geldi. 

Adliye önünde “Faşizme karşı omuz omuza”, “Merdan Yanardağ yalnız değildir” ve “Özgür basın susturulamaz” gibi sloganlar atıldı.

Merdan Yanardağ’a Özgürlük Platformu tarafından okunan basın açıklamasında, “Basın özgürlüğü ve demokrasi savunusuna tahammülü olmayan siyasi iktidar, çözümü bir kere daha hapsetmekte buldu” denildi.