Meteoroloji’den Dersim için Turuncu Kodlu Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 il için ‘turuncu’, 32 il için de ‘sarı kod’lu uyarı yaptı. Bu iller arasında Dersim de yer aldı.

Kuvvetli rüzgar ve sağanak yağışın Dersim üzerinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 il için ‘turuncu’, 32 il için de ‘sarı kod’lu uyarı yaptı. Dersim’e ise turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Diken Gazetesinin haberine göre günlük tahmin raporu şöyle: ”Türkiye genelinin çok bulutlu, Güney Ege kıyıları ile Batı Akdeniz’in kıyı kesimleri dışında bütün bölgelerin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Orta ve Doğu Akdeniz ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere; Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Bursa, Bilecik, Sakarya, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yer yer toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.”

Hava sıcaklığının genelinde hissedilir derecede (8 ila 15 derece) azalacağı ve mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

Turuncu Kodlu Uyarı Nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, turuncu kodlu uyarıyı şöyle tanımlıyor: “Turuncu, havayla ilgili “tehlikeli durum”larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.”