Munzur Üniversitesi’nde Gizli Kamera İddiası

Eğitim-Sen Dersim Şubesi, Munzur Üniversitesi’nde gerçekleşen usülsüzlüklere karşı Munzur Üniversitesi Rektörlüğü’ne konuya ilişkin sorular yöneltti.

eğitim-Sen Dersim Şubesi geçtiğimiz günlerde yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan yazılı basın açıklamasında Munzur Üniversitesi Rektörlüğüne Munzur Üniversitesi’nde personelin oda ve özel alanlarına gizli kamera yerleştirilerek yaklaşık 8 yıldır kayıtların alınıp arşivlendiğini belirtti. Cemaat mensuplarının arşivlediğini, kayıtların emniyetteki bazı kişilerle de paylaşıldığını, işe alım süreçlerinde şantaj olarak kullanıldığını, tacizle gündeme gelen akademisyene yönelik yaptırım uygulanıp uygulanmadığını sordu.

Eğitim-Sen Dersim Şubesinin sorduğu sorular ve yazılı basın açıklaması şu şekilde:

Kuruluşundan itibaren tacizin, liyakatsiz atamaların ve akraba kayırmacılığının defalarca gündeme geldiği Munzur Üniversitesinde gerçekleşen uygulama ve suçlara karşı onlarca basın açıklamamız olmasına rağmen hiçbir şey değişmedi. Gereği yapılmayan her suç daha büyüğüne kapı araladı. 

Son günlerde yine sessiz kalınan örtbas edilen suç duyumları ile ilgili olarak buradan rektöre sormak istiyoruz.

15 Temmuzda terör örgütü ilan edilen malum cemaat yapılanmasının başka bir cemaat adı altında kurumda örgütlenen üyesi var mıdır? 

  • Kurumdaki personelin oda ve özel alanlarına gizli kamera yerleştirerek, yaklaşık 8 yıldır kayıtları alıp arşivlediği ve emniyetteki bazı kişilerle paylaştığı söylenen güvenlikten sorumlu bir personelin malum cemaat yapılanması ile bir bağı var mıdır. Bağı yoksa hangi cemaate mensuptur ve ne amaçla bu suçu işlemektedir. 
  • Bu kayıtlardan, oynanmak suretiyle yeni içerikler üretip, kendi cemaat yapılanması için hem sınav komisyonlarına hem de kurumdaki diğer iş ve ihale işlemlerinde şantaj aracı olarak kullanıldığı doğru mudur?
  • Suç teşkil eden bu uygulama hakkında bilginiz var mıdır? Bu konuyla ilgili savcılığa yapılmış bir suç duyurusu var mıdır ve bu suç duyurusu işleme konuldu mu? Kayıtları alan o güvenlik personelini, olay açığa çıkınca önce yerini değişip sonra terfi ettirdiğiniz doğru mudur?
  • Yine kurumda görevli bir memurun, kurumun deposundan mesai saatleri dışında malzeme çalarken kamera görüntüleri olduğu doğru mudur? Bu görüntüler varsa ve izlediyseniz herhangi bir soruşturma başlattınız mı? Başlatmadıysanız bu memur yandaş sendika üyesi olduğu için mi?
  • Yine basında çokça yer alan ve öğrencilerin taciz, tehdit şikâyetleri ile gündeme gelen ve torpille işe girdiği söylenen bir akademisyenin soruşturması üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Disiplin yönetmeliği uyarınca suçuna karşılık gelen memuriyetten men edilmesi cezası verildi mi, verildi ise neden uygulanmadı?
  • Sipariş ve adrese teslim ilanlar, mizansen sınavlarla, tek atama kriterinin birilerinin yakını olmak olan, eğitim ve bilimin değil kadrolaşmanın amaç edinildiği, bazılarının ise ailece istihdam edildiği liyakatsiz ve niteliksiz kadrolar hem akademi, hem ekonominin sırtında bir yüktür. Bu durum aynı zamanda kurumsal çürüme yarattığı gibi taciz ve hırsızlık gibi suçları da doğurmaktadır. Rektörlüğünüz süresince atanan akademik personel sayısı kaçtır?
  • Kanun ve yönetmeliklerin etrafından dolanarak, en tepeden en altta kadar suçlarıyla birbirine mahkûm hiyerarşik bir ilişkiler ağı ile personel planlaması yapıldığından, basına yansıyan usulsüzlüklerin de üstü bu ağ tarafından görmezden gelinip üstü kapatılmaktadır. Bu ağın bir parçası değilseniz, engellemek için hiçbir girişiminiz oldu mu?
  • Bir adaletsizlikten daha kötü olan bir şey varsa, o da adaletin işlevsiz kılınarak ona olan güvenin sarsılmasıdır. Bu nedenle kurumda yaşanan birçok hukuksuzluk ona tanık olanlar tarafından nasılsa bir şey değişmez denilerek göz yumulmaktadır.

Ne sizden, ne yakınlarını işe aldığınız milletvekili, iş adamı, bürokrat ve YÖK üyelerinden ne de birlikte halı saha maçı yaptığınız yargı mensuplarından bir sorgulama ve adalet beklentimiz kalmamıştır. Ancak milyonların vergisi ve emeği ile oluşmuş kamu kaynakları ve kuruluşlarını kimse hukuksuzluğa ve çürümeye alet edemez. Kurum sorumluları, gereği yapılmayan her suça ortaktır ve günü gelince hukuk önünde hesap vereceklerdir. 

                                                                                                    Eğitim Sen Dersim Şubesi