Munzur Üniversitesi’ndeki Tacizler Protesto Edildi: 45 Öğrencinin Beyanı Var

Dersim Kadın Platformu, Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünden bir akademisyenin öğrencileri taciz etmesine tepki göstermek için Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamayı platform adına Bişeng Asula okudu.

“Hukuki Mücadelenizde Yanındayız”

Birkaç gün önce Munzur Üniversitesi Edebiyat bölümünde 45 öğrencinin bölüm hocaları tarafından tacize uğradıklarını söyleyerek harekete geçtiğini anımsatan Asula, “Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünden bir akademisyen hakkında, derslerine girdiği kadın öğrencileri taciz ettiği iddiasıyla öğrenciler tarafından Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Öncelikle şunun altını çizmek istiyoruz, taciz iddiasıyla görevinden uzaklaştırılan bu sözde akademisyenin tekrar öğrencilerini taciz edebilme cüretini gösterebilmesi düşündürücüdür. Bu şahıs kime veya kimlere güvenerek bu kadar açıkça suç işlemektedir” dedi. Açıklamanın devamı şöyle;

“Munzur Üniversitesi idarecileri ve akademisyenleri hakkında, özellikle çocuk gelişimi bölümünde neden bu kadar fazla cinsel taciz iddiası gündeme gelmektedir. Biliyoruz ki bu bir tesadüfen çok daha fazlasıdır. Yine Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde öğrenciyken kaybolan Gülistan Doku’dan 2 buçuk yıldır haber alınamıyor. Birkaç gün önce Munzur Üniversitesi Edebiyat Bölümünde 45 öğrenci bölüm hocaları tarafından tacize uğradıklarını söyleyerek harekete geçti.”

“Kız kardeşlerimize sesleniyoruz, tacize uğramak sizin suçunuz değil, çok çeşitli kaygılarınız olduğunu anlıyoruz, ancak  hem hukuk mücadelenizde hem de sizden sonra gelecek kız kardeşlerinizi bu suçlara maruz kalmaktan koruyacak olan kadın mücadelenizde yanınızdayız. Munzur Üniversitesinde olanları ve başlatılan hukuki süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz.”