Mustafa Sarıgül’den Maçoğlu’na Ziyaret: “Maçoğlu’nu Bütün Belediye Başkanları Örnek Almalı”

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nu ziyaret etti.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül Derism Belediyesi’ni ziyaret ederek Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile bir araya geldi. Ziyarete Belediye Başkan yardımcıları Canan Ay ile Ümüt Kaya da katılım sağladı.

Sarıgül, Maçoğlu’nun yaptığı çalışmaları beğendiğini belirterek, “Siyasete ve belediyeciliğe farklı bir renk getirdiniz. Çalışmalarınızı ve başarılarınızı bütün Türkiye biliyor. Ben de yakından takip ediyorum. İşçilerimize yüzde 85 zam yapması ve çalışma saatini 7 saate düşürmesini takdir ettim. Tarıma ve özellikle ata tohumuna önem vermenizi çok beğeniyorum. Üretimden yana olması, ihtiyaçları kendi bölgesinden karşılaması partimizin ekonomik milliyetçilik anlayışıyla örtüşüyor” ifadelerini kullandı.

“Halkın Bütçesini Halka Harcıyor, Halkla İç İçe Başkanlık Yapıyorsunuz”

Sarıgül sözlerine şöyle devam etti: “Kapınız halka açık, halkla iç içe bir başkanlık yapıyorsunuz. Dersim’in imkan ve kaynaklarını, halkın bütçesini, halka harcıyorsunuz. Halkla birlikte karar alıyor, belediyeyi halkın belediyesi yapıyor ve sosyal belediyecilik, şeffaf belediyecilik yapıyorsunuz. İlçe Belediye Başkanlığı yaptınız başarılı oldunuz, İl belediye başkanlığı yaptınız. Önümüzdeki seçimlerde büyükşehir belediye başkanı olarak görmek isterim

“Siyasi Partiler, Yerel Yönetimlerin Güçlenmesi İçin Çalışmalar Yapmalı”

Ziyaretlerinden dolayı Sarıgül’e teşekkür eden Maçoğlu, “Sendika ile yapmış olduğumuz sözleşme için söylemiş olduklarınız çok kıymetli. Tarım meselesi ise bu ülkenin geleceğinin güvenlik sorunu olacak. Dünyadaki birçok ülkenin sorunu olacak. Çünkü artık tohumlar kendi toprağında kendi tohumu olmuyor. Bir ektiğiniz tohumu bir daha ekemiyorsunuz. Bir daha almak zorunda kalıyorsunuz. Artık Türkiye halkları bu sorunun farkında ve bu sorunu yaşıyor. Gittiğim her yerde bunu görüyorum. Diyarbakır’da, Batman’da, Mardin’de… Son deprem bölgesindeki illerimiz Türkiye tarımının %20’sinden fazlasının olduğu alan ve üretim durma aşamasında. Çiftçinin desteğe ihtiyacı var. Küresel bir iklim krizi var. E birde böyle olunca gelecekle ilgili kaygılar artıyor. Bizlere düşen, sizlere düşen şeyler var. Yerel yönetimlerin gücünün etkin kılınması gerekiyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde yerel yönetimler yetkin ve etkin. Ama maalesef Türkiye’de böyle değil. Sizlerden parti liderlerinden beklentimiz yerel yönetimlerin güçlenmesi için çalışmalar yapması. Bu coğrafyada kayyumların bir daha olmaması, halkın seçtiklerinin irade olarak görülmesi bizim en büyük isteğimiz ve talebimiz” diye konuştu.