Ovacık Doğal Kooperatifi Yeni Sezon Ürünleri Satışa Sundu

Ovacık Doğal Kooperatifi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile yeni sezon ürünlerini satışa sunduğunu duyurdu.

‘’Üreticiden tüketiciye sağlıklı gıda’’ şiarı ile hareket eden Ovacık Doğal Kooperatifi, emeği ve doğayı  değersizleştiren devlet ve sermayenin tükettiği kolektif bilinci, üretim aşamasında yeniden diriltmek, dayanışmayı sağlamak ve doğayı koruyarak  insanları sağlıklı gıdayla buluşturmaya dayalı olan amacını sürdürüyor. Satışa sunduğu ürünlerin maaliyetinden satışa sunduğu fiyatı da bilgi olarak ekleyen Kooperatif, şeffaflığı önemsiyor.

Sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan Kooperatif, yeni sezon nohut, bal ve dut pekmezini satışa sunduğunu duyurdu.

Balını Dersim coğrafyasının yüksek rakımlı yaylalarında çevresel kirlilikten uzak bölgelerinde üreten Ovacık Doğal, bal mumunu da Tunceli İli Arı Yetiştiricileri Birliğinde kendi işliyor. Böylelikle mumdan kaynaklı kirlenmenin önüne geçiyor. Yalnızca laboratuvar analiz denetimi yapmıyor, aynı zamanda arıcılarını sezonda iki defa yerinde denetliyor.

Dut Pekmezi, Dersim’in Pertek ve Çemişgezek ilçesinin  Ulukale Köyü’nde üretiliyor. Çerezlik ve pekmezlik olarak üretimi yapılan dutların üretimin hiçbir aşamasında ilaç, koruyucu, glikoz kullanılmamakta.

Nohudunu, çiftçilerle ve halk ile beraber ortak ekimler yaparak kolektif üretim bilincini oluşturuyor, üreticiden tüketiciye aracısız ulaştıran Ovacık Doğal Kooperatifi,  sürdürülebilir doğal tarım çalışmaları kapsamında çiftçileri bilinçlendirerek, geleneksel üretimi  savunup  toprağını, suyunu ve doğasını korumayı amaçlıyor.