Türk Böbrek Vakfı Açıkladı: Dersim Obezitede Kaçıncı Sırada?

Türk Böbrek Vakfı’nın, ‘Sağlıklı Beslenme Eğitimleri’, kronik böbrek hastalıklarına yol açan önemli nedenlerden biri olan obeziteyi de hedef alıyor. Verilen raporlar sonucunda gözlem raporunu açıklayan TBV, en başarılı illeri açıkladı.

Obezitenin Neredeyse Hiç Görülmediği İl: Dersim

TBV başkanı Erk, “Vakfın geçtiğimiz ay açıklanan eğitim çalışmaları gözlem raporuna göre eğitim verilen iller arasında obezitenin neredeyse hiç görülmediği iller Dersim ve Ardahan. Sınıfta kalan il ise Adana.” dedi.

Bu illerde halkın sağlıklı beslenme konusundaki bilgi düzeyinin oldukça yüksek olup doğal beslenmeye özen gösterildiğini gördük. Olumsuz anlamda verilecek örnek ise Adana. Adana sağlıksız beslenme kültürüne sahip bir ilimiz. Bunun dışında olumsuzluk anlamında Güney Doğu illerindeki obezite artışının ileri boyutta olduğunu vurgulamam gerek. Aşırı yağlı yemek kültürü, yemek yapılırken kullanılan hayvansal yağ oranının yüksekliği, bazı bölgelerde sebze tüketme alışkanlığının olmaması ve tüketilen yüksek miktardaki basit karbonhidrat obezite artışına yol açan nedenler arasında bulunuyor” diye yanıtladı.