Ünlü Çizgi Romancı 47 Yıl Aradan Sonra Dersim’de

Ünlü çizgi roman sanatçısı Tayyar Özkan, 47 yıl sonra doğduğu topraklar olan Dersim’nin Pülümür ilçesini ziyaret etti.

Dünya çapında tanınan çizgi roman sanatçısı ve “Mağara Adamı” (Caverman) karakterinin yaratıcısı Tayyar Özkan, 47 yılın ardından doğduğu topraklar olan Dersim’in Pülümür ilçesini ziyaret etti. Cemal Süreya Kültür ve Bellek Evi’nin düzenlediği 2023 etkinlikleri kapsamında katılımcılarla bir araya gelen Özkan, kariyer yolculuğunu ve çizim deneyimlerini slaytlarla paylaştı.

Hozat haberi’in haberine göre, ÖzkanAmerika‘da başladığı çizgi roman kariyerinde dünya genelinde tanınan bir isim haline gelmiş olmanın gururunu yaşadığını belirtti. Kendi karakteriyle dünyada tanınırlığını ifade eden Özkan, doğduğu topraklara katkıda bulunmanın önemine vurgu yaptı.

Çizimleriyle 40 farklı ülkede yer bulan Özkan, sadece çizgi romanla kalmayıp çizgi film ve resim alanlarında da çalışmalar yürüttüğünü ve bu süreçte üniversitelerde gençlere eğitimler verdiğini belirtti. Sanatçının doğduğu topraklara kattığı değerin önemine değinen Cemal Süreya Kültür ve Bellek Evi Genel Koordinatörü Ümit AltaşTayyar Özkan’ın global başarısının yanı sıra Pülümür’ün kültürüne kattığı değerle gençlere ilham kaynağı olduğunu vurguladı.