Dersim Belediyesi Tiyatro ile Çevre Kampanyası

Dersim’de yaz sezonu ile birlikte yoğunluğun artışı ile her iki vadi de çevre kirliliği tehdidi altına girdi. Piknikçilerin geride bıraktığı çöpler ile rastgele dökülen molozlar ile kirlilik tehdidi artınca Dersim Belediyesi harekete geçti.

Dersim Belediyesi Kültür Müdürlüğü özellikle yaz mevsiminde yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekmek için başlattığı bir aylık kampanyanın startını bugün yapılan basın açıklamasıyla verdi. Hizmet binası önünde Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun doğayı ve çevreyi korumaya dönük yaptığı konuşmanın ardından belediye bünyesinde Şehir Tiyatrosu kurma çalışması yürüten Arêyê Kay Tiyatro ekibi skeç düzenledi. Kampanya 1 ay boyunca, canlıların sorunlarına dikkat çeken tasarımların yer aldığı bir araç ile yürütülecek.

Skeç gösterisinden sonra, bu çalışmada kullanılacak araç ile birlikte Pülümür vadisindeki esnafla görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerle birlikte Arêyê Kay’ın ironik skeç gösterimleri vadide çöp yığınlarının olduğu yerlerde devam etti. Özellikle Meşeyolu Köyü yol ayrımında bulunan çöp yığınlarının çevreye verdiği zarar dikkat çekti.

Bu çalışmanın ardından Nisan 2022’de daha kapsamlı çalışma yapılacağı belirtildi.