Dersim TV’nin Kısa Belgesellerini İzlediniz mi?

Dersim TV, sizlere keyifle izleyebileceğiniz kısa belgeseller sunuyor. Bu belgesellerde üretim ve kültür ilişkileri kendini başat olarak göstermekte. Hadi gelin de bunlar bir göz atalım;

1- Dersim’de Yöresel Süt ve Besi Hayvancılığı: “Üretim Yoksa, Sorun Vardır”

Dersim Merkez’e bağlı Atlantı Köyü’nde yöresel süt ve besi hayvancılığı yapan Kemal Toy ve Yılmaz Kılıç giriştikleri üretimi konuştular. Yöresel yöntemlerle yaptıkları çalışmaların, üretimsizliğe örnek olduğunu vurgulayarak; “üretim yoksa, sorun vardır” dediler.

2- Munzur’un Çığlığı: Kutsallığa Rağmen

Munzur Gözeleri, Dersim’in Ovacık ilçesi sınırları içerisinde bulunan, Dersimlilerin kutsal saydığı bir doğa harikasıdır. Ziyaret Köyü’nden çıkarak ovalardan ve derin vadilerden geçer. Munzur Gözeleri, 2001 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. derece doğal SİT alanı ilan edilmesinin yanı sıra, Milli Park statüsündeki Munzur Vadisi’ne de kaynak teşkil eden bir akarsu yatağı. Bunun bir sonucu olarak, uluslararası sözleşmeler ile de koruma altında. Ama şimdilerde ise peyzaj adı altında büyük bir talan Munzur Gözeleri üzerinde kendini göstermektedir. “Munzur’un Çığlığı” başlığı altında bölüm bölün yayınlanacak serimizin “Kutsallığa Rağmen” adlı 1. bölümü sizlerle.

3- “Ben Müzisyenim” – Dersim’in Müzisyenleri

Koronavirüs salgını ile birlikte birçok meslek dalından insanlar işsiz kaldı. İşsizliğin en çok olduğu mesleklerden biri de müzisyenlik. Birçok müzisyen salgın döneminde işsiz kalarak açlıkla burun buruna geldi. Kimisi enstrümanlarını satarak yaşamaya çalıştı, kimisi de ne iş bulursa yaptı.

Toplumu en çok üzen olay ise birçok müzisyenin geçim sıkıntısından ötürü intihar etmesi oldu. Dersim TV olarak Dersim’deki müzisyenleri gündeme getirmek istedik. Düğünlerde ve restoranlarda sahne alan müzisyenler pandemi kısıtlamalarından dolayı işsiz durumda.

4- Yumurtanın Siyaseti – Dersim’de Bir Çiftliğin Hikayesi

Fevzi Konak, Sarıbaba Tavuk Çiftliğinin işletmecilerinden. 4 kardeş olarak beraber işlettikleri çiftlik, Hozat’ın Axzunigê köyünde bulunmaktadır. Çekimlerden bir süre sonra ekonomik krizden ötürü küçülmeye giden çiftlikte yumurta üretimi eskisi gibi olmasa da halen devam etmekte. İyi seyirler…

5- UMUT – Dersim’de Küçükbaş Hayvancılık

Umut Can, Dersim’in Ovacık ilçesinde ailesi ile birlikte küçükbaş hayvancılık yapmaktadır. Çocuk yaşından lise öğrenimi bitene kadar ailesine yardım eder, sonrasında ise işin büyük kısmının yükünü üstüne alarak yaşamına şen şakrak bir şekilde devam eder.

Kışın Ovacık Merkez’de, diğer mevsimlerde de köylerinde hayvancılığa devam ettirmektedirler. Umut’u bir çok kez haberlerde izlemiş ve okumuşsunuzdur. Biz de Dersim’deki üretim ilişkileri çalışmalarımızdan bir bölümünü Umut’a ayırdık. Keyifli seyirler…

6- Dersim Peri Çömlek Ustası

Halil Bozkurt, Peri’nin (Akpazar’ın) 50 yıllık çömlek ustalarından biri. Dersim TV olarak Çömlekçi Halil’in geleneksel çömlek ustalığını gelecek nesillere miras bırakabilmek adına sizlerle buluşturduk.