Naci Görür’den Korkutan Dersim Uyarısı: Bu 2 İl Depreme Dayanamaz

Ünlü Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, TV100 kanalındaki “Az Önce Konuştum” programında ülkenin deprem tehlikesine ilişkin endişe verici bazı açıklamalarda bulundu.

Naci Görür, özellikle Gemlik ve Dersim bölgelerinin mevcut durumlarına işaret ederek ciddi riskler konusunda uyarılarda bulundu.

Görür, Gemlik bölgesinin Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın güney kolu üzerinde bulunması ve yer altının deniz kumuyla dolu olmasının deprem riskini artırdığını belirtti. Bu nedenle bölgenin taşınmasının zorunluluk arz ettiğini, geçmişte çıkarılan bir yasa ile bu sürecin başlatıldığını ancak siyasi sebeplerden ötürü askıya alındığını ifade etti. Uzman, bu tür bölgelerdeki tehlikenin bilincinde olunup gerekli önlemlerin acilen alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Gemlik’te sadece düşük katlı ve zayıf yapıların bulunmasının şu anki durum için koruyucu bir etken olabileceğini, ancak bu durumun potansiyel gayrimenkul rantı sebebiyle değişebileceğini dile getiren Görür, Kuzey Anadolu fayının güney kolu aktif hale gelirse bu bölgenin ağır hasarlarla karşılaşabileceğini belirtti. Profesör, bu nedenle Gemlik gibi riskli bölgelerin daha güvenli alanlara taşınması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Prof. Dr. Görür, Dersim bölgesinde de 7 şiddetinde ve üzeri bir deprem riski olduğunu ve şehrin tam anlamıyla risk altında olduğunu belirtti. Hem Dersim’in hem de Hatay, Kahramanmaraş ve Elazığ gibi diğer kritik şehirlerin benzer tehlikelerle karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Görür, bölgenin depreme karşı hazırlıklı olması ve gereken tedbirlerin alınması gerektiğini açıkça dile getirdi. Bu ciddi uyarılar, bölgedeki yerel yönetimlerin ve vatandaşların deprem bilinci ile hareket etmeleri için somut bir gereklilik olarak öne çıkıyor.