Tavşanları Doğru Tutuyor muyuz?

Büyük kulaklarıyla öne çıkan sevimli tavşanları bazen tutmak zorunda kalabiliyoruz. Hastalandıklarında, onları taşımak istediğimizde, veya sadece sevmek için onları tutuyoruz. İnsanların çoğu tavşanları kulaklarından tutuyor ve havaya kaldırıyor. Konuşamayan, canının yandığını söyleyemeyen tavşanlar maalesef bu yanlış zapturapt biçimine maruz kalıyorlar.

Tavşanlar nazikçe tutulmalıdır. Kulaklarından asla kaldırılmamalıdır. Tavşanların tutulması için bazı teknikler bulunmaktadır.

Tavşan daima omuz derisinden kaldırılmalıdır. Ağırlığı 1 kilogramın altında olan tavşanlar, baş ve işaret parmaklarımızla tam arka butlarının üzerinden belden tutularak kaldırılabilir. Eğer 1 kilogramdan daha ağırsa, omuzlarının derisinden tutmak en iyisidir. Fakat 5-10 saniyeden fazla bu şekilde tutulacak ise diğer el yardımıyla alttan desteklenmesi gerekir.

Tavşan eğer çok hareketlenirse ve tutamayacağınızı anlarsanız tavşanı yere bırakın. Tavşan 4 ayağının üzerine düştükten 2-3 saniye sonra tekrar tutun. Çok çabalayan tavşanı ısrarla tutmaya çalışırsanız yaralanabilirsiniz ve tavşanın sırt kemiklerinin kırılma ihtimali olur.

Çok küçük tavşanları kolunuzda(kolunuz dirsekten 90 derece bükülerek), kafası dirsek içinize gelecek şekilde tutabilirsiniz.

Tüm bunları uygulayarak küçük sevimli dostlarımızı doğru bir şekilde tutabilirsiniz.