Yaz Aylarının Yoldaşları Kavun ve Karpuz

Diyetisyen Tijda BÜYÜKTAŞ

Yaz sıcaklarında en çok tüketilen meyve: Kavun ve Karpuz. Ne kadar kardeş gibi görünseler de içerik olarak farklı özelliklere sahipler. Hep birlikte bu iki meyveyi inceleyelim.

KARPUZ;

• Kırmızı renkli iç kısmının likopen içeriği yüksektir. Güçlü bir antioksidan olan likopen, hücrelerin korunmasında ve toksinlerin atılmasında etkindir. Bunun yanında antioksidanların hasar veren ve erken yaşlanmaya yol açan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirerek, diyabet, kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu etkileri vardır.

• Yüksek miktarda C vitamini ve beta-karoten (A vitamini) vardır. Yapılan araştırmalarla karpuzun içindeki aminoasitlerin vücutta oluşan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

• Bazı astım ve romatoid artrid semptomlarını hafiflettiği bulunmuştur.

• Ödem atmada birebir olan karpuzun diüretik etkisi vardır.

• Sadece kendisi değil çekirdeğinin de faydası saymakla bitmez. Çekirdeğinin içinde bulunan “Cucurbocitrin” adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

• Aynı zamanda çekirdeği Magnezyum, Demir ve A, B, C vitaminleri yönünden zengindir. Vücudun hassas noktaları olan bağırsağa ve mideye de içerdiği lifler sayesinde olumlu etki gösterir.

KAVUN;

• Kavun iyi bir potasyum kaynağıdır, bu sayede kan basıncını düzenleyici etkiye sahiptir.

• Kavun C vitamini için de iyi bir kaynaktır, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

• Kavun’un içerdiği folat kalp krizi riskini düşürür, C vitamini sayesinde damar sertleşmesini önleyici etkiye sahiptir.

• Kavun C vitamini için de iyi bir kaynaktır, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

• Kavun’un içerdiği folat kalp krizi riskini düşürür, C vitamini sayesinde damar sertleşmesini önleyici etkiye sahiptir.

Karpuzun kavuna göre üstünlüğü; karpuza kırmızı rengi veren karotenoid başta olmak üzere antikansorejen fitokimyasallar metabolizmamızın temizlik ajanlarıdır. Ve karpuzda kavundan daha yüksek olanda bulunur.

Kavunun karpuza göre üstünlüğü ise; Niasin ve folik asit içermesidir. Niasin karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında önemli görevleri olan, enerji sistemimizi ayakta tutan sağlığımızın koruyucusu bir vitamindir. Folik asit ise hücre yenilenmesinde görevlidir.

Genelde dilim olarak tüketilen bu iki meyvede de kalori kaçamağı büyük olasılıktır. Kan şekerini de hızlı yükselttiği için tüketimine dikkat etmemizde fayda var. Peynir veya yoğurtla tükettiğimiz zaman hem uzun süreli tokluk hem de dengeli bir kan şekeri sağlamış oluruz. Bu sadece kavun ve karpuz için değil diğer meyvelerde de uygulayabiliriz.

KÜÇÜK BİR NOT:

1 İNCE DİLİM KAVUN YAKLAŞIK 50 – 60 KALORİ
1 İNCE DİLİM KARPUZ ORTALAMA 50 – 60 KALORİ