13. Avrupa Dersim Kültür Festivali Frankfurt’ta Düzenlenecek

13. Avrupa Dersim Kültür Festivali 26-27 Mayıs 2023 tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleşecek.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), Dersim İnşa Kongresi (DİK) işbirliği ile düzenlenen 13. Avrupa Dersim Kültür Festivali 26-27 Mayıs 2023 tarihlerinde Frankfurt’da gerçekleşecektir. 26 MAyıs Cma günü saat 17.00’da panel ile başlayan festival, 2 gün sürecek olup, milletvekilleri, başkanlar, temsilcilerin ve Ferhat Tunç, Grup Munzur, Ayfer Düztaş, Ozan Rençber, Ozan Serdar, Areya Kay, Leyla Soysüren, Hasan Sağlam ve Huriye Ahuzar’ın sahne alacağı konser ile son bulacak Federasyonlar konseri basına şu şekilde duyurdu:

BASINA ve KAMUOYUNA!

13. Avrupa Dersim Kültür Festivali 26-27 Mayıs 2023 Tarihlerinde Frankfurt’da gerçekleşecektir.

Türk ulus devletinin inkârcı, katliamcı ve soykırımcı birinci yüzyılının geride kalacağı, ikinci yüzyıla girmek üzere olduğumuz bu süreçte, Avrupa Dersim Kültür Festivali inkârın, katliamın ve soykırımların yaşanmayacağı yeni yüzyılda halkların ve inançların özgür ortak yaşamlarına vesile olsun istiyoruz.

İnsani ve meşru olan bu arzu ve dileğimize rağmen Türk devleti katliam ve soykırımda ısrar etmektedir. Bu nahak zihniyetini 6 Şubat’ ta yaşanan doğal afette de göstermekten kaçınmadı. Hem deprem öncesi görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek, hem de deprem sonrasında sorumluluklarından kaçarak, hatta devletin görevlerini karşılamaya çalışan sivil toplum örgütlerinin ve demokratik kitle örgütlerinin insani ve vicdani dayanışmalarını engelleyerek adeta Kürt- Alevi ve Arap- Alevi soykırımının yaşanmasına neden oldu.

Devletin ve AKP- MHP iktidarının bu ırkçı ve faşist zihniyetinin neden olduğu yüzbinlerce canımızı saygı ve minnetle anarken, 13. Avrupa Dersim Kültür Festivali’ ni depremde kaybettiğimiz canlarımıza ithaf ettiğimizi bu vesile ile belirtmek isteriz.

Devlet geçen yüzyılda neden olduğu soykırımlarla yüzleşip, hesap vereceğine katliamda ısrar etmekte, bölgeyi Kürtsüzleştirme, Alevisizleştirme ve bu planı ile Demografik dönüşümü sağlayarak hafızasızlaştırmanın faaliyetleri içinde olup, halkımıza inkâr ve asimilasyonu dayatmaktadır. Tam da bu nedenlerle devletin fiziki ve kültürel soykırımına karşı 13. Avrupa Dersim Kültür Festivali’ nde dilimize, kültürümüze, inancımıza , kimliğimize ve varlığımıza sahip çıkarak cevap olalım istiyoruz.

Bu amaç doğrultusunda; T.C Soykırımlarla Yüzleş, Dersim Soykırımını Tanı! Ana şiarımızla tarihi Dersim coğrafyasında yaşayan halklar, inançlar ve toplumsal kesimlerle buluşalım istiyoruz.

Nefeslerimizi, klamlarımızı, deyişlerimizi ve ağıtlarımızı seslendirerek kültürümüzü ve inancımızı yarınlara taşıyalım istiyoruz.

Ana dilimizle şarkılarımızı seslendirecek, ağıtlarımızla acılarımızı ortaklaşacak, aydın ve yazarlarımızla karanlığa ışık olalım istiyoruz.

Gelin Canlar Dayanışarak Yeni Yaşamı Kuralım!

Faşizme Karşı Tek Yürek Olalım!

Dayanışma Yaşatır!

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA)

Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF)

Dersim İnşa Kongresi (DİK)