DEDEF ve Bileşen Derneklerinden Ortak Açıklama: “Hemşerimizi Destekliyoruz”

Dersim Dernekleri Federasyonu ve 26 Dersim Derneği tarafından ortak açıklama yapıldı. Yapılan ortak açıklamada Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hemşerileri Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini belirttiler.

Dersim Dernekleri Federasyonu ve 26 Dersim Derneği, Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine ilişkin açıklama yaptı. 

Yeni Dersim Gazetesi’nin haberine göre, açıklamada “Federasyon ve bileşen derneklerimiz olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde hemşerimiz olan Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz. Parlamento seçimlerinde ise tavrımız sol, sosyalist demokrat adaylara oy verilmesinden yana kullandığımızı devrimi demokrat kamuoyuna ve tüm halkımıza duyururuz” denildi.

Açıklamanın tamamı ise, “14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimi, ülkemiz açısından çok önemli bir seçimdir. Kapitalist sistemin tüm dünya ve ülkemizde yarattığı yıkım ve talan; iktidara gelen AKP ve son yıllarda ona katılarak faşist bir ittifakın kuruculuğunu yapan MHP, ülkeyi burjuva hukukunu dahi ayaklar altına alarak Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yönetir hale gelmiştir. Ne Anayasa nede haklardan bahsedilemez hale gelinmiştir. Mevcut ittifak sermayenin, insanlarımızı yoksulluğa boğan ucuz işgücü ve yüksek enflasyon programını hayata geçirip baskıcı rejimlerini kalıcılaştırmaya çalışmaktadırlar. Bu seçim bu kalıcılaştırma politikasına dur dememiz gereken bir seçimdir. Bizler biliyoruz ki mücadele her daim devam edecektir ancak bizler Federasyonumuz ve Bileşen Derneklerimiz olarak seçim sürecine bunun yanında mevcut iktidarın değişmesi sorumluluğu ile de yaklaşıyoruz. Çünkü mevcut iktidar gerici, ırkçı, cinsiyetçi, emek yağmacılığı, militarist bir yapıdadır. Her gün artan ölçüde sol- sosyalistler, Kürtler, ve Aleviler olmak üzere tüm muhalefet eden herkese baskı uygulamaktadır. Hapishaneler anayasal ve meşru haklarını kullananlarla doludur. AKP-MHP ve sonradan bu ittifaka dahil ettikleri gerici grupların yeniden seçilmesi halinde ülkemizde benzeri görülmemiş bir yıkım, talan politikasının yürütüleceğini, başta kadınlar, LGBT’ler, Aleviler, Kürtler olmak üzere birçok kesimin yaşamına müdahale edileceğini, en ufak bir hak arama eyleminin boğulacaĞİnı görmek için müneccim olmaya gerek yok. Her kim seçilirse seçilsin bizim için mücadele devam edecek ve taleplerimiz karşılanana kadar sesimizi yükseltemeye devam edeceğiz. 

Taleplerini Dile Getirdiler

•  Dersim ismi iade edilsin 

•  Dersim Katliamından dolayı özür dilensin 

•  Başta Seyit Rıza ve arkadaşları olmak üzere kefensiz toprağa düşenlerin mezar yerleri açıklansın 

• Arşivler açılsın, sürgüne gönderilenlerin ve evlatlık verilen çocukların isim listesi açıklansın 

•  Dillerimiz ve inancı tanınsın 

•  Barajlar ve Siyanürle Doğamıza zarar veren çalışmalara son verilsin. 

Bizler en son 6 Şubat depremi ile de gördük ki mevcut iktidar yönetemiyor. Artık yönetimin değişip halklarımızın birazda olsa nefes almaya, yol yürümeye hakları var. Bilcümle yeni dönemde doğa talancılarına, gericiliğe ve ırkçılığa karşı; Doğadan, Emekten yana tavır alacak bir yönetim istiyoruz. Bu sebeple seçimlere yönelik tavrımız; Federasyon ve bileşen derneklerimiz olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde hemşerimiz olan Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz. Parlamento seçimlerinde ise tavrımız Sol- Sosyalist Demokrat adaylara oy verilmesinden yana kullandığımızı Devrimi Demokrat Kamuoyuna ve tüm Halkımıza duyururuz..

1- DERSİM DERNEKLER FEDERASYONU ( DEDEF) 

2- ADANA DERSİM DERNEĞİ

3- ANADOLUYAKASI DERSİM DERNEĞİ 

4- ANKARA DERSİM DERNEĞİ 

5- AKTEPE DERSİM DERNEĞİ 

6- BAĞOILAR DERSİM DERNEĞİ 

7- BURSA DERSIM DERNEĞİ 

8- BORNOVA DERSİM DERNEĞİ 

9- DERSİM KÜLTÜR DERNEĞİ

10- DİDİM DERSİM DERNEĞİ 

11- ESENYURT DERSİM DERNEĞİ 

12- ERZİNCAN DERSİM DERNEĞİ 

13- GAZİ DERSİM DERNEĞİ 

14- GEBZE DERSİM DERNEĞİ 

15- GEMLİK DERSİM DERNEĞİ 

16- DERSİM HOZATLILAR DERNEĞİ 

17- İZMİR DERSİM DERNEĞİ 

18- KAĞİTHANE DERSİM DERNEĞİ 

19- KOCAELİ DERSİM DERNEĞİ 

20- DERSİM MAZGIRTLİLER DERNEĞİ 

21- MENEMEN DERSİM DERNEĞİ 

22- MERSİN DERSİM DERNEĞİ 

23- DERSİM NAZİMİYELİLER DERNEĞİ

24- DERSİM OVACIKLILAR DERNEĞİ 

24- DERSİM OVACIKLILAR DERNEĞİ

25- DERSİM PERTEKLILER DERNEĞİ 

26- DERSİM PÜLÜMÜRLÜLER DERNEĞİ