Dersim Milletvekili Adayları Belli Oldu

Aday listelerinin açıklanması için sürenin sonuna yaklaşırken Dersim’in adayları netleşmeye başladı.

14 Mayıs seçimlerine 35 gün kala milletvekili adayı gösterilenlerin isimler açıklanmaya başladı. Dersim’in adayları netleşmeye başladı. Dersim’de Yeşil Sol Parti, CHP ve MHP’nin adayları netleşti.

Yeşil Sol Parti Adayı Aysel Kordu

Yeşil Sol Partiden aday olarak Aysel Kordu gösterildi. HDP’nin Emek ve Özgürlük İttifakıyla birlikte Yeşil Sol Partisi ile gireceği seçme Dersim Milletvekili adayı Kordu oldu. Dersim’de Nurşat Yeşil ve Meral Hanbayat isimleri tartışıldığı kulis bilgisiydi.

Ayten Kordu, eski Dersim Belediye Başkanı Nurhayat Altun’un danışmanı olarak görev yapmıştı.

CHP’den Hüsniye Karakoyun

Cumhuriyet Halk Partisi ise kalabalık aday adaylığı açıklamalarının ardından adayını netleştirdi. Hüsniye Karakoyun Dersim CHP Milletvekili adayı oldu. Karakoyun, Tunceli Emek Gazetesi’nin imtiyaz sahibi.

MHP’den Nilgün Dalkılıç

Milliyetçi Hareket Partisi de milletvekili adayını açıkladı. MHP’nin Dersim adayı Nilgün Dalkılıç oldu. Dalkılıç, Yeni Dersim Gazetesi’nin haberine göre Çemişgezek Ulukale Köyü nüfusuna kayıtlı fakat Elazığ’da ikamet ettiği öğrenildi.

Milletvekili Sayısı 1’e Düşürülmüştü

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), nüfus verilerinde Tunceli, 2 milletvekilinden 1’e düşmüştü. Tunceli’de 2018 genel seçimlerinde CHP’den Polat Şaroğlu HDP’den ise Alican Önlü seçilmişti.