Dersim Belediyesi’nden Gençlere İstihdam Projesi

Dersim Belediyesi, Kodluyoruz platformu aracılığıyla Dersimli gençleri yazılım alanında istihdam edecek bir projeye imza atıyor.

Çağımızın teknolojik olarak gelişmesinin en temel unsurlarından olan yazılım alanında gerçekleştirilen bu proje, Dersimli gençlerin kendilerini geliştirip iş bulma olanaklarını artıracak bir çalışma niteliği taşıyor.

Ön Toplantı Gerçekleşti

Dün öğlen saatlerinde Dersim Belediyesi konferans salonunda yazılım programına başvuran gençlerle bir araya gelinerek ön toplantı gerçekleştirildi. Yazılım programının amacına, içeriğine dair kursiyerlere bilgi verilerek bu projenin istihdam amaçlı gerçekleştirildiği vurgusu yapıldı.

JavaScript programlama dilinin öğretileceği projenin 6 şubat ile 16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirileceği aktarıldı.

JavaScript Nedir?

JavaScript, geliştiricilerin etkileşimli web sayfaları oluşturmak için kullandığı bir programlama dilidir. JavaScript işlevleri, sosyal medya akışlarını yenilemekten animasyonlar ve etkileşimli haritalar göstermeye kadar, bir web sitesi kullanıcısının deneyimini iyileştirebilir. İstemci tarafındaki bir betik dili olarak, World Wide Web’in temel teknolojilerinden biridir. Örneğin, internette gezinirken bir görsel döngüsü, görmek için tıkla açılır menüsü ya da bir web sayfasında dinamik olarak değişen öğe renkleri gördüğünüzde JavaScript efektlerini görmüş olursunuz.

Kodluyoruz Kimdir?

Kodluyoruz kendini, Türkiye’de dünya çapında yazılımcılar yetiştirmek için çalıştığını söyleyen, ülkeyi bir teknoloji geliştirme merkezi yapmayı hedefleyen bir sosyal girişim olarak tanımlıyor.

Kodluyoruz olarak en temel hedeflerinin aşağıdaki gibi olduğunu aktarıyor.

Değerlerimizi gözeterek, Türkiye’de yetişen yazılımcıların global ölçekte değer yaratacak yazılımcılar olmasına katkı sağlamak.
Liseden başlayarak, kariyer yolunda kariyer gelişimi ihtiyaçlarına cevap verebiliyor olmak. 
Öğrencilerin kolayca kullanabileceği mekanizmanın kurulmasını sağlamak.