Dersim’de CHP’den Yeni Bir Aday Adayı

Dersim’de yaşayan avukat Cihan Söylemez, CHP Dersim milletvekili aday adaylığını açıkladı. 

14 Mayıs tarihinde yapılacak olan milletvekilliği genel seçimlerinden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’den milletvekili aday adaylığını duyuran Söylemez, neden milletvekili adayı olduğunu çektiği videoyla sosyal medya hesabından duyurdu.

Açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Dersim’de her gün inşaatların arttığına ancak nüfusun da  azaldığına dikkat çekerek açıklamasına başlayan Söylemez, “Demokrasi ve özgürlüklere hiç olmadığı kadar toplum olarak ihtiyacımız var. 12 Eylül Anayasanın değişmesi ve 12  Eylül ruhlu kanunların ilgası için toplumumuz bu seçim süreci ile gün sayıyor. Yeni bir Anayasa ve hukuk devletinin tekrardan tesisi ekmek kadar su kadar ihtiyacımız olan bir meseledir. İşte böyle bir ortamda ben, Cumhuriyet Halk Partisinin Dersim Milletvekili Adayının Hukukçu olması gerektiğini elzem görüyor ve Sayın Kılıçdaroğlu ile beraber  “Kontr-Gerilla, Gladio,Mafya” Devleti siyasetine karşı mücadele de onun kutsal yürüyüşüne eşlik etmek istiyorum”

“Beton Çimento Siyaseti İflas Etmiştir”

“6 Şubat Tarihinde yaşadığımız büyük deprem felaketi bizlere göstermiştir ki, ülke siyasetine son 20 yıldır hakim olan beton-çimento siyaseti iflas etmiştir. Türkiye’nin ve Dersim’in tekrardan ayağa kalkması gerekmekte ve üretim ekonomisine odaklanması gerekmektedir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, ben ve sizler aynı acılı tarihin evlatlarıyız. Gözyaşlarımızı geçmiş için yeterince döktük şimdi ise hukuk devleti ilkesi gereği Yasama Meclisinden Bir “Munzur-Dersim Kanunu” çıkarılmasını sağlamak ve geçmişin yaralarını sarmak için çalışmak, aday olarak benim hedefim”

Dersim’e Özel Kalkınma Bütçesi

Dersim topraklarının kara mayınlardan temizlenmesini sağlamak, 90’lı yılların çatışma ve şiddet tahribatından, sarmalından kurtarmak ve köylerimizi bayındır hale getirmek, şehrimizi yeni bir imar yasası ile deyim yerindeyse Almanya’nın bir “Heidelberg şehrine” dönüştürmek benim hedefim. Dersim’in Ekolojik ve Arkeolojik Mirasının Güçlü yasalarla koruma altına alınmasını sağlamak benim hedefim. Merkezi Bütçeden Dersim’in geçmişte yaşadığı tahribatlar nedeniyle “Özel Bir Kalkınma Bütçesinin” Dersim’e ayrılmasını sağlamak benim hedefim.”

“Lüzumsuz Kimlik Kontrollerini Kaldırmak Benim Hedefim”

Dersim’e giriş-çıkışlarda kimlik kontrolleri ile hala 90’lı yılların buhranını hafızada yaşanmaktadır. Lüzumsuz kimlik kontrollerini kaldırmak benim hedefim. Dersim’in zengin, özgün etnik ve inançsal kimliğini koruma altına alan, üniter birlik içinde Çokluk içinde birlik anlayışı ile Yasa ve Anayasa değişikliklerini yapmak ve yeni yasalara emek vermek benim hedefim. Öyle ki tehdit altında olan Anadilimiz Zazaca/Kırmancki’nin eğitim-öğretim hayatında güçlü yasalarla geleceğinin teminat altına alınmasını sağlamaya çalışacağım. 

Diyanet İşleri Başkanlığına merkezi bütçeden vergilerin aktarılmasına son verecek bir yasa değişikliği hedefim. İnanç Vergisi Uygulaması ile vatandaşların isteğe bağlı olarak yerellerde vergi mükellefi olması için çalışacağım. Böylece hiçbir vatandaşın vergisi, rızası dışında inanç işlerinde kullanılmayacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığının protokolde ki yeri Alevi, Hristiyan, Yahudi İnanç Temsilcileri ile aynı olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığının lüks makam araçları ihale yoluyla satılarak, geliri merkezi bütçeye devredilecektir. Zorunlu Din Dersi Uygulaması kaldırılacaktır. Zorunlu din dersi yerine inanç Tarihini de içeren Anadolu Medeniyetleri dersi, resmi eğitim-öğretim müfredatına alınacak, çocukların küçük yaşlarda önyargılarla bilinçlerinin şekillenmesine son verilecektir.  Cemevlerinden geçmişte alınan tüm elektrik ve su giderleri, Cemevlerine faiziyle birlikte iade edilecek, Cemevleri “Yasal” olarak ibadethane olarak kabul edilecektir.  Eğitim-Öğretimin Laik, Bilimsel ve İnsan Haklarına uygun şekilde yapılması noktasında yasaların değiştirilmesi için çalışacağım.

Aday Adaylığını İlan Etti

Cumhuriyetin 2. asrında, ilk Dersim mebusu hukukçu Lütfü Fikri Bey’le başlayan demokrasi serüvenimize ben de mesleğim, birikimim ve düşüncelerim ile katkı sunmak istiyor, geçmişte Dersim’e hizmet etmiş, Dersim’in sesi olmuş geçmiş dönem halis yasama meclisi  temsilcilerimize teşekkürlerimi sunuyor ve Cumhuriyetin 2. asrında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu rehberliğinde, ittihatçı-şovenist-ayrıştırıcı siyasete karşı sosyalist-sosyal demokrat düşünce doğrultusunda aday adaylığımı ilan ediyorum.

Kaynak