Dersim’de Polis Müdahalesi: Gözaltılar Var

Dersim’de Filistin ve Rojava’ya ilişkin yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. 8 kişi gözaltına alındı.

Dersim’de Filistin ve Rojava’ya dair gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasına polis müdahalesi gerçekleşti. 8 kişi gözaltına alındı.

Sanat Sokağında Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Filistin ve Rojava’da süren saldırılara yönelik basın açıklaması yapılmak istendi. Valiliğin 4 günlük eylem etkinlik yasağını gerekçe gösteren polis, pankartın açılmasıyla kitleye müdahale etti.

HDP İl Başkanları Nazlı Çelik, Ferhat Yıldız, yerine kayyum atanarak görevden alınan Peri Belediye Başkanı Orhan Çelebi ve Gazete Patika Muhabiri Hıdır Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi darp edilerek gözaltına alınırken halk polise tepki gösterdi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Ayten Kordu, Ortadoğu’da yaşanan ve yıllardır çözülmeyen Kürt sorunu ve Filistin sorunu için toplandıklarını söyledi. Polisler Kordu’yu da kalkanlarla sıkıştırarak darp etti. Polis saldırısına tepki gösteren Kordu, “Sizin bu ayrımcı politikalarınızdır bu kentte gerginliği yaratan, sizden olmayanlara düşmansınız” ifadelerini kullandı.

Gözaltına alınanların isimleri şu şekilde: “Nazlı Çelik, Orhan Çelebi, Çağdaş Bagac, Ender Şimşek, Ferhat Yıldız, Ergün Tekin, Ali Bozkur, Hıdır Yıldız”