Dersim’de Vurdukları Domuzu Aracın Arkasına Bağlayıp Sürüklediler

Dersim Merkez’e bağlı Körtan (Meşeyolu) Köyü yolu 1. veya 2. km’sinde araca bağlanan domuz kilometrelerce sürüklendi.

Olay, 29 Ocak 2023 günü gerçekleşti. Aracın S.Y. adlı vatandaşa ait olduğu öğrenildi. Görüntülerin ortaya çıkmasından sonra araç sahibi hakkında tutanak tutuldu.

Avcılar Dersim’de, Halk Tepkili

Dersim’de son yıllarda yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen dağ keçileri ve hayvanlar kente gelen avcılar tarafından katlediliyor. Yöre halkının tepkilerine rağmen bölgede avcılık faaliyetleri devam ediyor.

Geçen gün Pülümür ilçesinin Hasangazi Köyü yakınlarındaki Karor Deresi mevkiinde ‘Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’ndeki yaban keçisi, avcılar tarafından katledildi. Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması Sözleşmesi (BERN) ile Korunan ve Dünya Doğa Koruma Birliği’nce (IUCN) yayımlanan ‘Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’ndeki dağ keçisi üzerinde kurşun izine rastladı ve keçinin yakın sürede öldürüldüğü belirlendi. Bölgede yaban keçisini vuran kaçak avcıların yakalanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ile jandarma ekiplerince çalışma başlatılmıştı.