Dersim’den ABD’ye İlk Göç: JOE HUSSEIN

Joe Hussein, Dersim ’den ABD’ye 1900’lerin başında göç eden ilk Dersimli olarak kayda geçmiş durumda. Massachusetts eyaletinin Peabody şehrinde, bölgede bulunan Türkiyeli göçmenlerin liderliğini ve sözcülüğü yapan Joe Hussein, 1946 yılında ABD’de vefat ediyor.

Dr. Işıl Acehan, Joe Hussein’in Peabody Massachusetts’deki mezarını, 2007 yılında Harvard Üniversitesi’ndeki doktora çalışmaları sırasında tespit ediyor. Daha sonra ailesiyle iletişim sağlayarak mezar taşı işlerinin yapılmasında aileye yardımcı oluyor.

Joe Hussein, ABD’ye 1900’lü yılların başında Anadolu’dan göç eden binlerce Türkiye’li göçmenden birisiydi. 1910 civarında Dersim Hozat ilçesinden Boston yakınındaki Peabody şehrine göç etmiş. ABD’ye Osmanlı İmparatorluğu zamanında gelen yaklaşık 50.000 kişi bulunmaktadır ve daha çok New York, Boston, Chicago, Detroit, Whiting gibi şehirler ve bunların civarına yerleşmişlerdir.

Peabody, Massachusetts, ABD’deki ilk Türkiyeli göçmenlerin önemli yerleşim yerlerinden birisiydi. Önemli bir kısmı buradaki deri fabrikalarında çalışıyordu.

2006 yılında Harvard Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdürürken Joe Hussein’in ismini gazete arşivlerinde okuyan Dr. Işıl Acehan, “Bu gazeteler, Joe Hussein’in Peabody’ye 1900’lü yılların başında yerleşen Türk toplumunun lideri olduğunu, onlar adına gazetelere demeç verdiğini, çok iyi derecede İngilizce konuştuğunu ve etkinlikler için önemli dini ve devlet yetkililerini Peabody’de ağırladığını gösteriyordu.” diyor.