Düzgün Baba Cemevi’nde Birlik Cemi Yapıldı

Dersim’in Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’nde birlik cemi yapıldı, çerağlar depremzedeler için yakıldı.

Dersim’in Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’nde yüzler birlik oldu, Cem yürütüldü, Cem boyunca depremzedeler anıldı.

Pirha’nın haberine göre, Birlik Cemi öncesinde Sosyal Antropolog Hasan Harmancı ve Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan deprem bölgesindeki izlenimlerine dair konuşma yaptı. Cem erkanını Şıx Çoban Ocağı piri İbrahim Kete, Kureyşan Ocağı evladı Kazım Açıktepe ve Ağuçan Ocağı piri Ahmet Karabulut yürüttü.

Deprem bölgesinde devletin Alevi ve Kürt toplumuna uyguladığı ayrımcı politikaların devam ettiğini vurgulayan Sosyal Antropolog Hasan Harmancı, “Alevi örgütlülüğü birbirimizle dayanışmak için mücadele ettiğimiz, herkesin hızla hareket ettiği bir zamanda elinden geldiğince deprem bölgesindeki yardıma ihtiyaç duyulan her noktaya devletin ulaşamayacağı kadar hızlı bir şekilde deprem bölgesinde yer aldılar” diye belirtti.

Deprem bölgesine iki defa gittiğini belirten DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, “Devlet insanları ölüme terk edip, ne kadar ölürse o kadar kardır diye hareket etti. ‘Sesimi duyan var mı’ ve ‘Devlet yok’ sözleri tarihe yaşanan depremin kaydı olarak geçecektir. Alevi kurumları ve cemevleri ilk andan itibaren kapılarını depremzedelere açtılar ve her türlü dayanışma örneğini gösterdiler” diye ifade etti.