Efsaneler ve Gerçekler

Kilo kaybetme veya alma sürecinde eksik veya yanlış bilgiler, diyetin hayatımızda kısırlaşmasına ve korkulu rüyamız olmasına neden olmakla birlikte dönüşü olmayan hatalara bizi sürükleyebilir. Bu eksik ve yanlış bilgiler daha sonrasında daha çok kilo almamıza, metabolizmamızın yavaşlamasına ve devamında kronik rahatsızlıklara neden olabilir. Gelin şimdi şehir efsanelerine birlikte göz atalım ve doğrularını öğrenelim.

EFSANE 1: “Karbonhidratlar şişmanlatır.”

Doğrusu: Yanlış karbonhidrat seçimi şişmanlatır.

Karbonhidratlar hayatımızın korkulu rüyası, yasaklı listenin baş elemanı haline geldi. Halbuki sizi şişmanlatan karbonhidratlar değil, yanlış karbonhidrat seçimidir. Siz eğer karbonhidratı kesip bol proteinli bir beslenme planı uyguluyorsanız, vücudunuz aşırı yağ alıyor ve yağ depoluyor demektir. Vücudumuzda fazla alınan her şey yağ olarak depolanır, unutmayın! Eksik karbonhidrat alımı 1 gr. kas kaybı 2.7 gr. su kaybına sebep olur. Hızlı kilo kaybederken aslında kas kaybetmiş olursunuz. Bu da metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur.

Doğru karbonhidrat seçimi ise tercihlerinizi tahıllı besinler, kuru baklagiller ve meyveler ile olur, lif içerirler ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olurlar.

EFSANE 2: “Öğün atlamak zayıflatır, öğününü kahve/çay ile geçiştir.”

Doğrusu: Metabolizmayı aktif tutmak için yaşam stiline ve sana uygun olan sayıda öğün yapmalısın.

Yağ yakımını hızlandırmak ve metabolizmayı ateşlendirmek için sana uygun olan kadar öğün sayısını uygulamalısın. Ara öğünler ise bireysel özellikler, kişinin yaşam şekli ve alışkanlıklarına göre değişebiliyor. Erken kahvaltı yapıyorsan 3 ana öğünü kesin yapmalısınız ve öğünler arasında süre uzunsa ve kronik rahatsızlığınız varsa ara öğün sayısına bir uzman yardımı ile karar vermelisiniz.

EFSANE 3: “Saat 18.00’den sonra asla yememelisiniz.”

Doğrusu: Öğün saati kişinin yaşam stiline göre değişiklik gösterir.

Bu efsane gerçek olsaydı ve işe yarasaydı, çalışan insanlar zayıflayamaz ve büyükşehirde yaşayan insanlar akşam yemeği yiyemez olurdu.

Gece öğününüz ve atıştırdıklarınız size gün içinde tükettiklerinizle aynı derecede kilo aldıracaktır. Günün hangi saati yediğinizden çok, tüm gün boyunca aldığınız toplam kalori miktarı önemlidir. Yatmadan 1.5 – 2 saat önce en son ara öğününüzü yapmak, sabaha çok uzun süreli bir açlıkla uyanmanıza engel olacak en doğru seçimdir.

EFSANE 4:Sağlıklı besinleri istediğim kadar tüketebilirim.”

Doğrusu: Su dışında her besinin kalorisi vardır.

Bazı besinler sağlığımız için çok faydalı olsa da ihtiyacımızdan fazla aldığımız her kalorinin yağa dönüştüğünü unutmayın. Özellikle diyet ürünlerde istediğim kadar yiyebilirim rahatlığı oluyor. İçeriğinden emin olmadığınız hiçbir besini diyet ürün diye kabul etmeyin. Unutmayın ki önemli olan porsiyon ve sıklık.

Bu efsanelere siz de uyuyorsanız hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerin sağlığınızı korumada önemli bir adım olabileceğini unutmayın. Efsaneler yerine uzmanından aldığınız bilgilere güvenin ve unutmayın ki diyet kişiye özeldir.