Emek ve Özgürlük İttifakı Yola Çıkıyor: 80 Edebiyatçıdan Destek Geldi

Emek ve Özgürlük İttifakının yarın (24 Eylül Cumartesi) açıklayacağı 4 sayfalık deklarasyonda, 6 parti ve örgüt ortak mücadele başlıklarını kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu. Çok sayıda aydın, yazar ve şair, yayınladıkları ortak açıklamayla Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kuruluşunu kutladı.

Emek ve Özgürlük İttifakının yarın (24 Eylül Cumartesi) açıklayacağı 4 sayfalık deklarasyonda, 6 parti ve örgüt ortak mücadele başlıklarını kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu. Çok sayıda aydın, yazar ve şair, yayınladıkları ortak açıklamayla Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kuruluşunu kutladı.

Emek ve Özgürlük İttifakı, yarın İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenleyeceği halk buluşmasında yol haritasını açıklayacak. HDP, Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Emekçi Hareket Partisinin (EHP) bir araya geldiği ittifakın hangi konularda ortak mücadele vereceğine ilişkin 4 sayfalık bir deklarasyon kamuoyuyla paylaşılacak.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenleyeceği halk toplantısı öncesi aralarında çok sayıda aydın, yazar ve şairin bulunduğu edebiyatçı, ortak açıklama yayınlayarak ittifakın kuruluşunu kutladı.

Toplamda 80 edebiyatçının ortak imzasıyla yayınlanan açıklamada “Yaktığınız bu umut ışığını aşağıda imzası bulunan edebiyatçılar olarak selamlıyoruz” denildi.

“Herkesin Umut Kadar Güven Duymaya İhtiyacı Var”

Edebiyatçıların açıklamasında ayrıca, Emek ve Özgürlük İttifakı’na dair şu ifadelere yer verildi:

“Bugün herkesin umut kadar güven duymaya da ihtiyacı var. Varoluşumuzu zenginleştirecek, yıkıma uğramış insanlığımızı yeniden yüceltecek, dünyaya ve hayata koşulsuz ve ön yargısız kendini açarak, yenileyici ve iyileştirici bir rol oynayacak, hayatın karmaşasını kavrama cesaretine sahip, özgürlüğe, eşitliğe ve barışa açılacak bir kapıdan çok, bu kavramların ta kendisi olacak yaratıcı bir oluşumun beklentisi ve ümidi içindeyiz.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nı bu duygularla kutluyoruz. Önümüzdeki uzun yol, açık ve aydınlık olsun.”

Açıklamada İmzası Bulunan İsimler

Adnan Özyalçıner, Ahmet Telli, Ahmet Ümit, Akın Olgun, Akif Kurtuluş, Altay Öktem, Aslı Tohumcu, Asuman Susam, Ayşegül Devecioğlu, Ayşen Sarıbaş, Bilsen Başaran, Bülent Tekin, Cevat Çapan, Çetin Yiğenoğlu, Deniz Durukan, Dilek Özkan, Dilruba Erenler, Dizdar Karaduman,  Emel İrtem, Eylem Can, Fatma Aras, Fergun Özelli, Figen Şakacı, Gamze Arslan, Gaye Boralıoğlu, Gökçer Tahincioğlu, Gökhan Tuncay, Gülce Başer, Güler Sürücü, Hande Baba, Hasan Öztoprak, Hatice Meryem, Hayri K. Yetik, Hicri İzgören, Hüsnü Arkan, İnci Aral, Kamil Tekin Sürek, Kerim Akbaş, Latife Tekin, M. Mahzun Doğan, Mahir Ünsal Eriş, Mazlum Çetinkaya, Mehmet Özceylan, Mehmet Sait Aydın, Mehtap Ceyran, Meral Şimşek, Murat Uyurkulak, Murathan Mungan, Mustafa Köz, Nalan Çelik, Namık Kuyumcu, Neşe Yaşın, Neval Savak, Niyazi Zorlu, Nuray Gök Aksamaz, Oğuz Tümbaş, Olcay Özmen, Oya Baydar, Oylum Yılmaz, Ömer Asaf Tosun, Özer Akdemir, Özgün E. Bulut, Özgür Zeybek, Rahmi Emeç, Sema Kaygusuz, Semih Gümüş, Serdar Koçak, Şaban Ol, Şebnem İşigüzel, Şevki Özdemir, Tahir Şilkan, Tuğrul Keskin, Turan Horzum, Turgut Üzüm, Ünal Ersözlü, Vecdi Erbay, Yelda Karataş, Yücelay Sal, Zübeyde Seven Turan, Zülfü Livaneli.