Erdoğan’dan 15 Yıl Sonra Cemevi Ziyareti: Dede Postuna Oturdu, Fotoğraflar Kaldırıldı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından Ankara’da bulunan Hüseyin Gazi Cemevi ‘ni ziyaret etti.

Ankara’nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde bulunan üç ayrı cemevine 30 Temmuz’da düzenlenen saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ne ziyarette bulundu.Alevi dedeleri ve akademisyenlerin olduğu oruç açmada Erdoğan’a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eşlik etti.

Ziyaret nedeniyle cemevindeki Hacı Bektaş-ı Veli ve Hz. Ali’nin olduğu duvardaki fotoğrafların yerlerinin değiştirildiği, yerine başka tabloların asıldığı iddia edildi. 

Ziyaret Öncesi Değişiklik

Erdoğan’ın ziyareti öncesi AKP’li Mamak Belediyesi tarafından cemevinde tadilat yapıldığı ve ibadet alanının dizaynının değiştirildiği görüldü. Tadilattan önce cemevi dedesinin oturduğu postun arkasında asılı olan Hz. Ali ve Hacı Bektaş-ı Veli posterlerinin tadilattan sonra olması gereken yere değil, cemevi içinde yer alan başka bir duvara taşındığı görüldü.

Dede Postuna Oturdu

Hüseyin Gazi Cemevi’nde muharremin onuncu günü yaptığı ziyarette katılımcılar ile birlikte oruç açan Erdoğan dede postuna oturdu, alevilerden tepki geldi.

“Aleviliği Tanıyarak Değil, Yeniden Tanımlayarak Gidiyorlar”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cemevi ziyareti ile ilgili Gazete Duvar’a verdiği röportajda şu konuşmalara yer verdi:

“Çok sayıda Alevi kurumu ve çatı örgütü varken, bunlar arasından kendi istedikleri isimleri belirleyerek iftara katılmalarını doğru bulmuyoruz. Taleplerimizi tartışabileceğimiz, masaya yatırabileceğimiz sağlıklı ortamlarda elbette bir araya gelip konuşabiliriz. Aksi takdirde Alevileri kendi içinde ayrıştıran bir yaklaşımı kötü niyetli buluruz ki, bu son süreçte yaşananları da bu minvalde değerlendiriyoruz. Kendilerine göre bir Alevilik tanımı yapıp, ellerine Kuran-ı Kerim alıp cemevlerine götürüyorlar. Bizler her şeyden önce taleplerimizin tartışıldığı, karşılık bulduğu bir ortamın yaratılmasını istiyoruz.”

“Ziyaret Sonrası Açıklama Yapmadı”

Gazete Duvar’a konuşan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve Garip Dede Dergâhı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat, “Kamuoyuna yansıyan fotoğraflarda Erdoğan’ın arkasında daha önce asılı olan Hz. Ali ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin portreleri kaldırılmış. Bu Cumhurbaşkanı’nın Hz. Ali’nin fotoğrafı önünde resim vermekten bile rahatsız olduğunu gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

Fırat, bu ziyaretin samimi olmadığına ve çok sayıda Alevi kurumu ve çatı örgütünden habersiz yapıldığına vurgu yaparak, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın Alevi toplumunun sorunlarına, Alevi kurumlarına yönelik yapılan saldırılara karşı iki kelam etmemesi, Alevi toplumuna karşı ne kadar önyargılı olduğunun bir göstergesidir. Her cuma gittiği namaz çıkışı açıklama yapan Erdoğan, ilk kez gittiği cemevi ziyareti çıkışında hiçbir şey söylemedi. Bu bizi üzdü” diye konuştu.

Kaynak