“FEDAŞ Direnişi İlk Günkü Kararlılığıyla Devam Ediyor!”

FEDAŞ işçilerinin direnişi ilk günkü kararlılığıyla devam ediyor.

Enerji işçileri hak kayıplarının giderilmesini, ücretlerin iyileştirilmesini, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin sağlanmasını talep ediyor.

DİSK’e bağlı Elektrik, Gaz, Su, Baraj Çalışanları Sendikası (DİSK/Enerji-Sen) üyesi Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri AŞ (FEDAŞ) işçilerinin 9 Ağustos’ta başlattığı iş yavaşlatma eylemi 34’üncü gününde devam ediyor.

bianet’ten Vecih Cuzdan’ın haberine göre, telefonla ulaştığı DİSK/Enerji-Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, “34. gündeyiz. Direnişimiz ilk günkü kararlılıkla devam ediyor” dedi.

FEDAŞ işçileri; hak kayıplarının giderilmesini, taban maaş ücretinin 22 bin lira olmasını, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin sağlanmasını, personel eksikliğinin giderilmesini ve banka promosyonlarının ödenmesini talep ediyor.

“17 arkadaşımız keyfi olarak işten atıldı”

Süreç içerisinde işverenle yaptıkları görüşmeye değinen Atsız, “Elazığ’da bölge müdürüyle yaptığımız iki saate yakın görüşmede taleplerimizi yineledik. Değerlendireceklerini söylediler. Bu talepleri üst yönetimle görüşeceklerini ve bize dönüş yapacaklarını belirtip yeni görüşmelere de açık kapı bırakmalarına rağmen Elazığ dönüşümüz sonrası, 2 Eylül’de 17 işçi arkadaşımızın iş akdinin keyfi biçimde feshedildiğini öğrendik” diye konuştu.

Atsız, enerji işçilerinin İş Kanunu’nun 25/2 maddesi (Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller) gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını, işten çıkarılan işçilerden Feyyaz Doğan’ın kalp krizi geçirdiğini ve iki gün yoğun bakımda kaldığını belirtti.

“Diğer kentlerden zorla işçiler getirildi”

İşten çıkarmalar sonrası işverenin görüşmeleri kestiğini belirten Atsız, bu süreçte il dışından işçilerin zorla getirildiğini belirterek şunları kaydetti:

“İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarını da hiçe sayarak, buradaki hatları ve trafoları bilmeyen işçi arkadaşlarımızı kente getirerek zorla çalıştırmak istediler. Bu arkadaşlarımıza neden geldiklerini sorduğumuzda ise ‘Gitmezseniz sizi işten atarız, bu nedenle gelmek zorunda kaldık’ dediler. Ancak durumu anlattığımızda direnişteki arkadaşlarımıza destek verip arızaları gidermeden kentten ayrıldılar.”

Atsız ayrıca, kente su sağlayan enerji hattında iki gün süren arızanın 7 Eylül’de direnişteki FEDAŞ işçileri tarafından giderildiğini hatırlattı.

İşçiler, talepleri karşılanana kadar acil arızaları gidermek dışında çalışmalarda yer almıyor.

17 işçinin işletmeye alınmamasına tepki 

Şirketin, işten çıkarılan 17 işçi için işletmeye alınmama kararı verdiğini belirten Atsız, “Bunun üzerine bugün (11 Eylül) diğer işçiler ’17 arkadaşımız burada olmadan hiçbirimiz buraya girmeyecek’ dedi ve işverenin geri adım atılması sağlandı” dedi.