FEDAŞ İşçileri Direnişin 13.Gününde: “Yılgınlık Yok, Direniş Var!”

Dersim’de Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (FEDAŞ) işçilerinin düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı başlattığı eylem 13’üncü gününde devam ediyor.

FEDAŞ önünde bir araya gelen işçiler, bir kez daha taleplerini dile getirdi. Eyleme destek veren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Elektrik, Gaz, Su, Baraj Çalışanları Sendikası (Enerji-Sen) Genel Sekreteri Emin Atsız, “Haklı olduğumuzu bizi görmeyen gözlere bizi duymayan kulaklara ileteceğiz” dedi.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri direnişte olan FEDAŞ işçilerini ziyarete etti.

Perperik gazetesinin haberine göre, platform adına yapılan açıklamada “İnsani bir yaşam için mücadele eden 10 binlerce hatta 100 binlerce işçi emekçi alanlardan sokaktan haykırıyorlar. Kimi belediye işçisi kimi fabrikalarda kimi özel sektörde hepsinin ortak bir talebi var. Bu ortak talep insanca yaşama talebidir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, 20 yıllık AKP iktidarının işçileri, emekçileri açlıkla terbiye ettiğine dikkat çekilerek, “AKP’li belediyeler de dahil olmak üzere iş yerini bırakarak greve çıkarak yeter artık dediler. Çünkü artık siyasal ideoloji artık onların dini argümanları da işçileri bir yere kadar tuttu. Değerli arkadaşlar çünkü ay sonunu getiremiyorlar, çocuklarına akşam ekmek götürebilme derdindeler. Ev kiralarının artık 2 katına doğru çıktığı bir dönemde işçilerin ailelerinde en azından 2, 3 kişinin çalışması sonucu belki geçinebiliyorlar” denildi.

Açıklama, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Yılgınlık yok direniş var’ sloganlarıyla son buldu. İşçilerin direnişi, halaylar ve türkülerle devam ediyor.