FEDAŞ İşçileri Sanat Sokağı’na Yürüdü

FEDAŞ işçileri Dersim Sanat Sokağı’na yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

FEDAŞ işçileri direnişin 49. gününde şirketle yapılan görüşmede Fırat Aksa yönetimi daha önce İstanbul’da yapılan görüşmede sözünü verdiği işten atılan işçilerin geri alınmasına dair somut bir adım atmadı. Dün (26 Eylül) yapılan bu görüşmenin ardından DİSK/Enerji-Sen bugün Sanat Sokağı’nda yaptığı basın açıklamasıyla görüşmenin detaylarını kamuoyuna duyurdu.

Sendika.org’un haberine göre, enerji işçilerinin eylemine Dev Sağlık-İş eski başkanlarından Doğan Halis, Dersim milletvekili Ayten Kordu ve Dersim halkı da destek verdi.

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, yaptığı konuşmada şirketin kendilerini oyalamaya çalıştığını ifade etti. Şirketin kendisini yenilmez bir güç olarak gördüğünü ve bu yüzden işçileri oyalayabileceğini sandığını ifade eden Keskin, cevaplarını halkla birleşerek vereceklerini söyledi.

DİSK/Enerji-Sen Genel Sekreteri Emin Atsız da her zaman diyaloğa açık olduklarını ama şirketin samimi davranmadığını ifade etti. Atsız, mücadelelerinin insanca bir yaşam mücadelesi olduğunu ve bu yoldan dönmeyeceklerini vurguladı.

Trendyol Direnişine Destek

Sanat Sokağına yürüyüş başlamadan önce DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, İstanbul’da direnen Trendyol işçilerine destek mesajı gönderdi. İşçiler “Trendyol işçisi yalnız değildir” sloganıyla cevap verdi.

“Ya saygın bir uzlaşı ya da inatçı bir mücadele”

İşçiler yaptıkları açıklamada 50 gündür sürdürdükleri direnişin ilk gününden beri diyaloğa açık olduklarını; çözüm için İstanbul’a da Elazığ’a da görüşmeye giderek bu yönde bir adım attıklarını ifade etti. İnsanca yaşayabilecek bir ücret ve güvenle çalışabilmeleri için gereken düzenlemelerin yapılmasını talep ettiklerini ifade eden işçiler, şirketin arkadaşlarını bir çırpıda işten atabildiğini belirtti.

Şirketin çözüm adına verdiği sözleri tutmadığını ifade eden işçiler, taleplerinin dikkate alınmasını istedikçe işten atılan arkadaşlarının pazarlık konusu yapılmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Bu mücadeleye girerken eşlerine, çocuklarına bir söz vererek çıktıklarını ifade eden işçiler, devamında şunları söyledi:

Açlıkla yoklukla terbiye olmayacağız. Biz çocuklarımıza, eşimize, dostumuza bir söz verdik. Biz buradan yine tüm yanımızda olan bizi takip eden bizimle dayanışma gösteren direnen işçi arkadaşlarımıza söz veriyoruz!

Aç da kalsak haklı mücadelemizi bırakmayacağız. Ya saygın bir uzlaşı ya da inatçı bir mücadeleye biz hazırız. Umarız ki Aksa Holding yöneticileri de bu iki seçeneğe hazırdır. Çünkü artık oyalamalara yok saymalara sabrımız kalmadı. Biz verdiğimiz sözleri tutuyoruz. Aksa Holding de artık sözünü tutsun, atılan işçileri geri alsın taleplerimizi karşılasın.

Ya saygın bir uzlaşı ya amansız direniş!