Ferhat Tunç: “Siyasetle İlişkimi Kesiyorum”

Dersimli sanatçı Ferhat Tunç, siyasetle ilişkisini kestiğini ve müziğe yoğunlaşacağını açıkladı.

Sürgünde yaşayan sanatçı Ferhat Tunç, siyasetle ilişkisini kestiğini açıkladı. Tunç, ”Bugünden itibaren gündelik siyasetle ilişkimi şu an için kestiğimin ve her zaman olduğu gibi müziğe yoğunlaşarak kalıcı eserler sunmanın çabası içinde olacağımın bilinmesini istiyorum” dedi.

Dersimli sanatçı Ferhat Tunç’un açıklaması şöyle:

Kırk yıllık sanat hayatım boyunca, yaşadığımız o toprakların acısını ve sevincini şarkılarına taşıyan bir sanatçı oldum. Herkesin derdini tasasını, mücadelesini işleyen şarkılardı bunlar. Bu duyarlılık, beni hiç düşünmediğim halde aktif siyaset alanına da çekti. Sanatçı kimliğimin yanında, gündelik siyaseti de bu vesileyle yorucu olmakla birlikte deneyimlemiş oldum. 

Bu sürece dair söylediğim her şey, attığım her adım ne yazık ki dava konusu yapıldı. Hakkımda açılan sayısız dava ve aldığım hapis cezaları nedeniyle ülkeyi hiç istemediğim halde terk etmek zorunda kaldım. 5 yıla yakın bir zamandır evimden ve ülkemden uzaktayım. Doğrusu bu sürecin bu kadar uzun süreceğini hiç düşünmemiştim.

Tüm insanların yaşam hakkına aynı mesafede duruyorum. Birbirimize iyilik ve cesaret bulaştırarak ayakta ve hayatta kalacağımıza inanıyorum. Demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerin tüm insanlar için vazgeçilmez olduğuna inanıyorum. 

Haliyle sanatın ve sanatçının hiçbir tehdit altında kalmadan özgürce kendini ifade etmesinin sağlanması gerekir. Türkiye’de gündelik siyasetin giderek bir açmaza dönüştüğünü ve sorunları çözmenin bir alanı olmaktan çıktığını üzülerek görüyorum.

Böylesi kirli ve kaotik bir sürecin içinde olmak istemediğimi özelikle belirtmek istiyorum. 

Moral bozucu gelişmelerin ruh sağlığımızı tehdit edecek nitelikte olduğunu gördüm. Bugünden itibaren gündelik siyasetle ilişkimi şu an için kestiğimin ve her zaman olduğu gibi müziğe yoğunlaşarak kalıcı eserler sunmanın çabası içinde olacağımın bilinmesini istiyorum ki müziğimi her zaman halk için yaptım, öyle de devam edecek. 

Kararımın bir küsme, mücadeleden çekilme gibi algılanmasını istemem; zaten siyasette aktif bir konumum yok, kararım bir sanatçının protestosu olarak görülebilir ve umudumun diri olduğunun bilinmesini isterim. 

Siyasetin de bir an önce umudu azaltan değil, dirilten ve topluma hak ettiğini veren düzeye gelmesini dilerim. 

Kutuplaştırıcı siyaset dilinden etkilenerek duygusal çıkışlarım olmuş olabilir. Hiç istemediğim halde kırdığım insanlar olmuşsa, özrümü kabul etsinler. Umuyor ve diliyorum ki her şeyin güzel olacağı ve yeniden bir arada özgürce şarkılarımızı söyleyeceğimiz günleri görelim. 

Sevgiyle kalın.

Ferhat Tunç