Ferhat Tunç’tan İlyas Salman’a Yılmaz Güney Cevabı

Ferhat Tunç sosyal medya hesabı üzerinden İlyas Salman’a, yorum yaptığı Yılmaz Güney tweeti ile ilgili cevap verdi.

Farah Zeynep Abdullah’ın devrimci sanatçı Yılmaz Güney hakkındaki açıklamalarının ardından İlyas Salman “Dürüst olalım, Yılmaz Güney’in şiddet eylemlerinin savunulacak tarafı yok. Politik görüşümüz idrakımızı örtülememeli. Haluk Kırcı güzelleyen sağcıdan farkımız olsun” cümelerine yer vermişti. Dersimli sanatçı Ferhat Tunç da İlyas Salman’a cevap olarak şu cümlelere yer verdi:

“Yıllar önce Kürtler için toplama kampları öneren ırkçı “Türksolu” adlı bir dergide yazdığını gördüğümde, silmiştim seni İlyas. Geçen gün Munzur gözelerinde Orhan Aydın aradığında telefonu sana da uzatmış, istemiyerek de olsa merhabalaşmıştık. Bugün yine haddini bilmezlik etmişsin ve Yılmaz Güney gibi bir dehayı, Haluk Kırcı ile eşitlemeye çalışmışsın!”

Ne Olmuştu?

Ylmaz Güney’in ölüm yıl dönümü vesilesiyle yazar Murathan Mungan’ın yaptığı “Yılmaz Güney’in ölümünün 37. yılı. İyi bir yönetmen, iyi bir oyuncu, iyi bir senarist olmasının yanı sıra sinemamızın en iyi yürüyen erkeğiydi. Bir daha kimse onun gibi boynunu hafifçe yana kırarak hüzünle bakarken içimizin en ücra yerine dokunamadı” paylaşımına Farah Zeynep Abdullah’ın yanıtı sosyal medyada gündem olmuştu. Ünlü oyuncu şairin paylaşımına “Sinemamızın en iyi yürüyen erkeği shjs ve kadın döven ve şiddet türleri açısından zengin ve etkili silah kullanan diyelim” yanıtını vermişti. Yılmaz Güney’in ailesi ise Farah Zeynep Abdullah’a dava açacaklarını duyurmuştu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/yilmaz-guneyin-ailesinden-farah-zeynep-abdullaha-cevap-2118962