Grup Munzur ’dan Festival Açıklaması: Yasaklara Karşı Sahne Almayacağız

Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’ne sahne izni verilmemesi ve il sınırlarından geçişinin yasaklanmasının ardından Grup Munzur yasaklara karşı açıklama yaptı.

“Dersim’in Hiçbir Yerinde Sahne Almayacağız”

Yasaklara karşı Dersim’in hiçbir yerinde sahne almayacağını açıklayan Grup Munzur, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu yıl 20.’sinin yapılması planlanan Dersim Kültür ve Doğa Festivali; “Madencilik Yağmasına Karşı Doğayı, Talana Karşı Yaşamı, Yasaklara Karşı Sanatı Savunuyoruz!” diyerek, konser leri yasaklanan, iptal edilen tüm sanatçılara sahnesini açma çağrısıyla çalışmalarına başladı. Kültürüne, doğasına sahip çıkan bir halktan ve halkı biraraya getiren tüm değerlerden korkan, festivallere, konserlere, sanata, sanatçılara yasaklar getirerek bir coğrafyayı ve tüm değerlerini parçalamaya çalışan bu erk iktidar anlayışını Grup Munzur olarak kınıyoruz.

Başta sanatçı dostlarımız Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’ne uygulanan sanat yasağına, genel olarak da Dersim Kültür ve Doğa Festivaline yönelik getirilen tüm yasaklara karşı Grup Munzur olarak sanatçı dostlarımızın Sanatsal İfade Özgürlükleri ve Dersim Festivali’nin bütünlüklü değerleri nin korunması için tüm yasaklara karşı festival kapsamında Dersim’in hiç bir yerinde sahne almayacağımızı duyurmak istiyoruz. Ve bir bütün olarak gördüğümüz bu yasak sınırları içindeki Dersim’de; sanatı, sanatçıları, bir şehri ve tüm değerlerini bölerek yönetmeye çalışan bu anla yışa karşı başta festival programını sürdüren tüm ilçe belediyelerini ve tüm katılımcı sanatçı dostlarımızı; “Çıkarları Değil Değerleri Koru! Yasakları Değil Hakları Savun!” diyerek, yasaklara karşı ortak tutum almaya çağırıyoruz.

Dersim halkı ve tüm dostlarımız; dayanışmayla birleşelim, yasakları aşalım.

#ÇıkarlarıDeğilDeğerleriKoru #YasaklarıDeğilHaklarıSavun

*Grup Munzur*