İliç’teki Siyanür Sızıntısına Takipsizlik Kararı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Erzincan’ın İliç ilçesinde üretim yapılan altın madenindeki siyanür sızıntısı ile ilgili Anagold Madencilik ve yetkili kamu görevlileri hakkında, 11 Temmuz 2022 tarihinde suç duyurusunda bulundu. Savcılık, 4 ay sonra “Solüsyon temizliği” gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.
Suç duyurusuna dair 21 Haziran’de 02.45-05.00 saatleri arasında sızıntı olduğunu doğrulayan Erzincan İliç Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Ekim’de Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Anagold Madencilik ile yaptığı yazışmalar sonucu siyanür içerikli solüsyonun temizlendiğini gerekçe göstererek takipsizlik kararı verdi.

Bölgede yapılan denetimler ve hazırlanan bilirkişi raporları sonucunda siyanür sızıntısının olası zararlarının giderildiğini belirten başsavcılık, şirkete ‘Çevre Kanunu’na aykırılıktan 16,4 milyon TL ve prosedür uygunsuzlukları nedeniyle de 132 bin TL para cezası uygulandığını, tesisin ise gerekli tedbirler tamamlanıncaya kadar faaliyetlerinin durdurduğu bilgisini paylaştı.

TTB, takipsizlik kararına karşı itiraz haklarını kullanacaklarını belirterek, “Çöpler Altın Madeni İşletmesi acilen kapatılarak binlerce ton tehlikeli atığın, liç yığınlarının, pasa dağlarının bilimsel yöntemlerle zararsız hale getirilmesi için mücadeleyi sürdüreceğiniz” açıklaması yaptı.

Erzincan Valiliği, 24 Haziran’da yaptığı yazılı açıklamayla Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilen kompleks maden işletmesinde 21 Haziran gecesi, Yığın Liç sahasına siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hatlarında arıza meydana geldiğini duyurdu.

Meydana gelen kazada yaklaşık 20 metreküp solüsyonunun Fırat Nehri’ne aktığına dair kamuoyunu bilgilendiren Valilik, maden işletmesi hakkında çevreyi kirlettiği iddiasıyla soruşturma başlattı.

Ne Olmuştu?

Maden işletmesine, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, 2872 sayılı Çevre Kanunu’na dayanarak en üst sınırdan (16 Milyon 441 Bin TL) ceza kesildi.

Şirketin faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu.

Kaynak